A közösségi oldalak világában gyakran szépítjük a valóságot. Tökéletes fotók, gondosan megválogatott szavak, és az a makacs törekvés, hogy az élet nehézségeit is valahogy inspirálóvá varázsoljuk. De őszinte leszek. A császármetszés után az első hetek... nos, nem éppen Instagram-sztorik voltak.
11 hónapja született meg a kisfiam, Milán. Az eredeti terv szerint természetes úton szerettem volna szülni (ki nem?), de 19 órányi vajúdás és a stagnáló 4 centiméteres tágulás után a baba szívhangja aggodalomra adtak okot. Az orvos javaslatára sürgősségi császármetszésre volt szükség. Azt az élményt még most is nehéz szavakba önteni: a műtő félelmetes fényei, a gyors előkészületek, és az a különös érzés, hogy ébren vagy, miközben a hasadat felnyitják. De a valódi kaland csak ezután kezdődött: a császármetszés után következő hetek és hónapok története ez, amiről ritkán mesélnek – talán mert nem akarnak senkit riogatni...
A műtét utáni első órákra csak homályosan emlékszem. A fájdalomcsillapítók ködében lebegtem, és annyit érzékeltem, hogy állandóan ellenőrizték a vérzést, vérnyomást, hőmérsékletet. Aztán lassan kezdett elmúlni az érzéstelenítő hatása, és helyét átvette a fájdalom – nem az a romantikus, „megérte a szenvedés” típusú fájdalom, hanem az a fajta, ami miatt nehéz lélegezni, mozdulni, létezni.
Az első felkelés a műtét után talán a legmeghatározóbb emlék. A nővér kedvesen, de határozottan közölte, hogy fel kell kelnem, és el kell indulnom a mosdó felé. Nincs mese. Emlékszem, nevetségesnek tűnt az ötlet. Hogy sétáljak, amikor épp most vágták fel a hasam?! De a nővér tudta, mit beszél: a korai mobilizálás kritikus a szövődmények elkerülése érdekében. Az a néhány lépés az ágy és a mosdó között életem legkeményebb maratonfutásának tűnt.
A császármetszés után közvetlenül az is kihívást jelentett, hogy gondoskodjak az újszülött Milánról. Nem tudtam felvenni anélkül, hogy ne hasított volna fájdalom a műtéti területbe. A szoptatási pozíciók megtalálása külön tudomány volt – végül az a tartás vált be, amikor a baba oldalt fekszik, és nem nyomja a hasam alsó részét.
Császármetszés után az első hét volt a legnehezebb. A kórházi ápolás után hazatérve hirtelen egyedül (pontosabban a párommal) kellett boldogulnunk. Erre az időszakra jellemző volt:
Az idő múlásával fokozatosan kezdtem visszanyerni az erőmet, és a gyógyulási folyamat apró győzelmeit egyre jobban értékeltem:
2 hetes mérföldkő: Már képes voltam segítség nélkül lezuhanyozni és alapvető háztartási feladatokat elvégezni. A nevetés és köhögés még mindig fájt, de már nem éreztem azt, hogy „szétnyílik” a hasam.
3 hetes mérföldkő: A műtéti heg kezdett világosodni, és a hegvonal körüli zsibbadás is csökkent. Ez volt az az időpont, amikor először mertem megnézni alaposabban a heget – egy 15 centiméteres vízszintes vonal a bikinivonalamban, ami még vöröses volt, de már sokkal kevésbé drámai, mint képzeltem. A végleges világosodásra még várnom kellett, a szakirodalom szerint ez akár egy év is lehet.
4-6 hetes mérföldkő: A hathetes kontroll volt az, amire vártam és féltem egyszerre. Az orvosom megvizsgált, és elégedett volt a gyógyulással. Zöld utat kaptam a könnyű testmozgásra, és a kisbaba emelgetésének korlátozását is feloldotta. Végre úgy érezhettem, hogy visszatérek az életbe.
8-12 hetes mérföldkő: Ennél a pontnál kezdtem el célzott rehabilitációs gyakorlatokat végezni. Először csak a medencefenék izmainak megerősítését, majd hasizom-gyakorlatokat is, persze speciálisan a császármetszés utáni időszakra tervezve. Ez volt az az időszak, amikor azt éreztem, újra kapcsolódom a testemhez.
6 hónapos mérföldkő: Fél évvel a császármetszés után végre azt éreztem, hogy testem ereje nagyjából visszatért. Újra tudtam jógázni, könnyebb túrákra menni, és gond nélkül vállalni egyéb szokásos nőies fizikai terheléseket, mint például huszonhét kiló krumpli hazacipelése, csináld magad áruház könyvespolcának összeszerelése, satöbbi, mindenki tudja, hogy miről beszélek.
A gyógyulási folyamat során sok olyan dologgal találkoztam, amire senki nem figyelmeztetett előre. Talán ezek megosztása segíthet másoknak:
A császármetszés után sokaknál kialakul egy kis „perem” a heg felett, amit néha „császárpocaknak” neveznek. Ez nem zsír, hanem a bőr és a szövetek enyhe kidudorodása, amit a műtét okoz. Nekem is van ilyen, és bár kezdetben zavart, ma már a történetem / történelem részének tekintem.
A has alsó részén, a heg környékén még ma is, 11 hónappal a műtét után, van egy terület, ahol csökkent az érzékelés. Az orvos szerint ez normális, mivel a műtét során néhány kisebb ideg is átvágásra kerül. Egyeseknél ez az érzéketlenség évekig, vagy akár végleg megmaradhat.
Sokáig nem tudtam eldönteni, hogyan érzek a császármetszéssel kapcsolatban. Egyrészt hálás voltam, hogy ez a lehetőség rendelkezésre állt, és mind a fiam, mind én biztonságban voltunk. Másrészt ott volt a csalódottság érzése, hogy nem úgy történt minden, ahogy terveztem. A feldolgozásban sokat segített, hogy beszéltem más császáros anyukákkal, és fokozatosan elfogadtam, hogy a szülés mindenképpen egy kiszámíthatatlan utazás, függetlenül attól, milyen módon történik.
Bár még korai erről beszélni, de már most sokszor foglalkoztat a kérdés: milyen lesz a következő? Császármetszés után lehet természetes úton szülni? Az orvosom szerint igen, ez az úgynevezett VBAC (hüvelyi szülés császármetszés után), de ennek is megvannak a maga kockázatai és feltételei. Ez egy olyan döntés, amit majd akkor kell meghozni, rengeteg tényező figyelembevételével.
A felépülés során fokozatosan építettem fel egy rutint, ami segített a testem regenerálódásában:
Ebben az időszakban csak nagyon óvatos, főként légzésre és tudatosságra épülő gyakorlatokat végeztem:
Ebben az időszakban már célzottabb gyakorlatokat is bevezettem:
Fél év után már szinte minden tevékenységet újra elkezdhettem:
Ma, 11 hónappal a császármetszés után, azt mondhatom, hogy szinte teljesen felépültem. A hegem halvány, a fájdalom rég elmúlt, és a testem ereje visszatért. De ez nem jelenti azt, hogy „ugyanaz” lennék, mint a várandósság előtt.
A testem megváltozott, és ez így van rendjén. Van egy heg, ami arra emlékeztet, hogy anya lettem. Van egy enyhe kidudorodás a hasamon, amit talán soha nem fogok elveszíteni. És van egy új tisztelet a testem iránt, ami képes volt hordozni, világra hozni és táplálni egy új életet – még ha ehhez orvosi segítségre volt is szükség.
Tudjátok mit? Büszke vagyok magamra és persze a kisfiamra!
D.N.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.