Tűzoltási tippek, ha ég a gyomrunk!

Tűzoltási tippek, ha ég a gyomrunk!

PUBLIKÁLÁS: 2023. szeptember 30. 22:55
A túl sok gyomorsav sok embernek okoz problémát, ráadásul a fokozott savtermelődés hozzájárulhat a reflux betegség kialakulásához is. Bizonyos élelmiszerek, ételek fogyasztása irritálja a gyomornyálkahártyát és gyomorsav túltermelődéshez, gyomorégéshez vezethet. Az alábbiakban olyan „gyomorkímélő” élelmiszereket is ajánlunk, melyek fogyasztása elősegítik a gyomorsav közömbösítését és „felszívják” a felesleges savakat.

Az emésztés során gyomrunkban nem csak olyan enzimek termelődnek, melyek a különböző ételek lebontásához nélkülözhetetlenek, hanem nagy mennyiségű gyomorsav is. A fokozott savtermelődés a gyomornyálkahártya irritációját okozhatja, valamint ha a túl sok gyomorsav a nyelőcsőbe is bekerül, akkor az reflux betegség kialakulásához vezethet, melynek tünetei a mellkasi fájdalom, gyomorégés, gombócérzés a torokban, esetleg nem szűnő, száraz köhögés. Ez a kórállapot számos okra vezethető vissza, mint például a terhesség, túlsúly, túl szoros ruházat viselése. Ezen tényezők egy plusz nyomást gyakorolnak a gyomorra.

Bizonyos ételek és italok is fokozhatják a gyomorsav túltermelődést elsősorban a gyomornyálkahártya irritációja révén. A leggyakrabban a hagyma, fokhagyma, a paradicsom és a különböző citrusfélék fogyasztása okozhat gyomorsav túltermelődést, de a csokoládé sem kíméli a gyomrot. A különböző koffein tartalmú és szénsavas üdítőitalok fogyasztása szintén hozzájárul a gyomorégés kialakulásához. Tehát ezen ételek és italok fogyasztását kerülni kell, ha gyakran ég a gyomrunk.

Mit együnk, ha túlságosan ég a gyomrunk?

Vannak szerencsére olyan élelmiszerek, amelyek fogyasztásával csökkenthető a túlzott gyomorsav termelődés. Ilyen "savcsökkentő" ételek a köles, zabpehely, kukoricadara, rizs, banán, sárgarépa, sütőtök, dinnyefélék, főtt tojás. A puffasztott natúr gabonapelyhek szintén „felszívják” a felesleges gyomorsavat.

Vannak savközömbösítő készítmények, melyek bizonyítottan hozzájárulnak a gyomorégés panaszainak enyhítésére. Ilyen savközömbösítő a szódabikarbóna, a magnézium-oxid, magnézium-hidroxid és az alumínium hidroxid. Ezek a készítmények recept nélkül kaphatóak, de megjegyzendő, hogy tartós és korlátlan szedésük nem ajánlott!

Amennyiben túl gyakorivá válik a gyomorégés, mint panasz, akkor érdemes felkeresni egy gasztroenterológus szakorvost, aki egy részletes kivizsgálás után a megfelelő terápiát megjavasolhatja.

Fotó: pixabay.com

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.