Nem ér véget a COVID-19 betegség az akut tünetek megszűnésével!

Nem ér véget a COVID-19 betegség az akut tünetek megszűnésével!

koronavírus
PUBLIKÁLÁS: 2021. január 18. 18:24
Milyen hosszú távú hatásai vannak a koronavírus fertőzésnek?

Lassan már egy év eltelt azóta, hogy a COVID-19 járvány felforgatta a mindennapi életünket, azóta már szinte minden ember tisztában van a koronavírus fertőzés tüneteivel. Míg mind az enyhe, mind a súlyosabb tünetekről sokat hallhatunk, arról már kevesebb szó esik, mi történik a gyógyulás után: teljes-e mindenkinél a gyógyulás, vagy vannak hosszú távú tünetei is a COVID-19 fertőzésnek?

Egy kínai tanulmány során azt találták, hogy kórházi ellátást igénylő koronavírus fertőzésen átesett betegek 76%-ánál voltak maradványtünetek a fertőzést követően 6 hónappal is, tehát a betegségből való kigyógyulás után sem feltétlenül szabadulhatunk meg a COVID-19 fertőzés hatásaitól.

A vizsgálatban 1,733 COVID-19 fertőzésen átesett beteg vett részt, akik mindannyian kórházi ellátást igényeltek Kínában, Wuhan tartományban. A kontroll vizsgálatuk átlagosan 186 nappal az otthonukba bocsátás után történt, melynek során egy orvos kikérdezte őket arról, milyen tüneteik vannak, valamint fizikális vizsgálat, laborvizsgálat és egy 6 perces séta teszt is történt.

A kontroll vizsgálatok eredményei alapján a betegek háromnegyedénél állt fenn valamilyen maradványtünet a gyógyulás után 6 hónappal. A leggyakoribb panaszok az izomgyengeség és fáradékonyság voltak, melyekkel a betegek 63%-a küzdött, míg 26%-uk alvászavarokról, 23% pedig szorongásról vagy depresszióról számolt be.

A 6 perces séta teszt eredményei és a betegség súlyossága között is találtak összefüggést: akik mesterséges lélegeztetésre szorultak betegségük során, azok 29%-a teljesített a normális alsó határánál rosszabbul, míg az oxigén terápiát nem igénylő betegeknek csak 24%-a.

A vizsgálatban résztvevők közül 349 fő tüdőfunkciós vizsgálaton is átesett a kontroll során, esetükben is összefüggést találtak a betegség súlyossága és a tüdőfunkciós vizsgálat eredménye között. Azok esetén, akik légzéstámogatást igényeltek, 56%-nál figyeltek meg csökkent oxigénértéket a vérben, míg a COVID-19 fertőzés alatt oxigénterápiát nem igénylő betegeknél ez az arány 22% volt.

A kórházi tartózkodás során a vizsgált betegek közül 94 főnél történt ellenanyag vizsgálat vérből, esetükben a kontroll során megismételték a vizsgálatot. Míg a betegség zajlásakor a betegek 96%-ának volt ellenanyaga, a kontroll során már csak 58%-uknak, és az ellenanyaggal rendelkezőek esetén is átlagosan 47%-kal csökkent az ellenanyagszint. Ez azt jelenti, hogy még a súlyos betegségen átesett betegek esetén is volt olyan, aki 6 hónappal a betegség után már nem rendelkezett védettséggel a COVID-19 ellen, akik pedig igen, esetükben is csökkent a védettség mértéke.

A vizsgálat eredményei alapján tehát elmondható, hogy a COVID-19 fertőzés a betegek jelentős része számára nem ér véget az akut tünetek megszűnésével, főleg azon betegek esetén, akik súlyos tünetekkel járó fertőzésen estek át.

A COVID-19 járvány megfékezése érdekében tehát ezért is nagyon fontos, hogy vigyázzunk magunkra és egymásra, tartsuk be a korlátozó intézkedéseket, valamint, ha tehetjük, igényeljük a koronavírus elleni védőoltást, hiszen a lakosság minél szélesebb körű védettségével lehet legeredményesebben megfékezni a járványt.

Forrás: https://www.medicalnewstoday.com/articles/most-hospitalized-covid-19-patients-still-have-symptoms-after-6-months#76%-still-experienced-a-symptom

Fotó: pixabay.com

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.