Ezért fáj a fejünk másnaposan

Ezért fáj a fejünk másnaposan

masnapossag
PUBLIKÁLÁS: 2020. december 30. 20:46
Kellemetlen tünet, de van rá megoldás.

A túlzott alkoholfogyasztás után, másnap fejfájás, hányinger, hányás, gyomorfájdalom esetleg szédülés jelentkezhet. Ezek a másnaposság tünetei. Az emberi szervezetben az alkohol lebontása során végbemenő biokémiai folyamatok (köztes-és végtermékei) okozzák a másnaposság tüneteit.

Kellemetlen tünet a másnaposság során jelentkező fejfájás. Ennek oka az, hogy az alkoholfogyasztás után a májban termelődő alkohol-dehidrogenáz enzim az alkoholt - többek között - acetaldehidre bontja, majd ennek oxidációja után ecetsav képződik. Az acetaldehid és az ecetsav nemcsak a májat, hanem az agyat is károsítja (toxikus hatású), mely fejfájás, mint tünet formájában jelentkezik.

A fejfájást nem csak az acetaldehid és ecetsav okozza. Az alkohol serkenti a vesék működését is és vizelethajtó hatása van. A fokozott vizeletürítés miatt kiszáradunk (dehidratálódunk), valamint fontos ásványi anyagokat vesztünk úgy, mint magnézium, nátrium, kálium vagy a kalcium. A dehidratáció és az ásványi anyagok vesztése hozzájárul a fejfájás kialakulásához, azáltal hogy a dehidratáció során a testünk „ellopja” a vizet az agyunktól.

Alkoholfogyasztás közben, illetve lefekvés előtt érdemes minél több folyadékot (elsősorban vizet) fogyasztani a fejfájás kialakulásának csökkentése érdekében. Továbbá nem árt, ha pótoljuk az elvesztett ásványi anyagokat is akár egy pezsgőtabletta bevételével.

Fotó: pixabay.com

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.