COVID-19 szűrés: szaglásteszt vagy hőmérőzés?

COVID-19 szűrés: szaglásteszt vagy hőmérőzés?

koronavírus
PUBLIKÁLÁS: 2020. november 10. 21:15
Melyik a hatékonyabb módszer?

Manapság egyre több épületnél állítanak meg minket hőmérés céljából, legyen az kórház, munkahely vagy a reptér, hiszen a COVID-19 járvány idején fontos, hogy kiszűrjük a fertőzésre gyanús embereket. Ennek a legelterjedtebb módja a hőmérés, valamint néhány kérdésből álló kérdőív kitöltése. De vajon ez-e a leghatékonyabb módszer?

Egyelőre nehéz megítélni, mennyire hatékony módszer a hőmérés a koronavírus fertőzés kiszűrésére, hiszen kevés tudományos bizonyíték áll rendelkezésünkre a témában. Annyi azonban biztos, hogy a hőmérés nem a legideálisabb módszer. Egyrészt, a bőrfelszín hőmérsékletét mérjük, nem a belső hőmérsékletet, így csalóka lehet, másrészt pedig nagyban függ a pontossága a hőmérő minőségétől.

Mindemellett egyes vizsgálatok szerint a SARS-Cov-2 vírussal fertőzöttek mindössze 40%-a számolt be lázról, míg 65%-uk számolt be a szaglás elvesztéséről. A láz továbbá átlagosan 3 napig tartott a koronavírusfertőzöttek esetén, míg a szaglás átlagosan 7 napig nem tért vissza.

Felmerül tehát a kérdés, nem volna-e érdemesebb a kevésbé gyakori és rövidebb ideg tartó láz helyett inkább a szaglás elvesztését keresni, mint COVID-19 fertőzésre utaló tünetet?

Míg a szaglás elvesztése viszonylag egyszerűen vizsgálható lenne, és maga a tünet is gyakoribb, az előnyök mellett hátulütői is lennének a szaglás vizsgálatának. Sajnos a szaglásvesztés az átlag népesség körében is viszonylag gyakori: az emberek 20%-a szenved csökkent vagy hiányzó szagérzékelésben, mely 75 éves kor felett 80%-ra emelkedik.

Szintén a szaglás tesztelése ellen szól, hogy míg a koronavírusfertőzöttek túlnyomó többségének egy héten belül visszatért a szaglása, egyesek akár 3 hétig tartó szaglásvesztésről is beszámoltak, így a csökkent szagérzés miatt olyanokat is negatív megkülönböztetés érne, akik már rég nem képesek fertőzni.

A szaglás elvesztése továbbá nem csak COVID-19 okozta megbetegedés, de egyszerű nátha vagy allergia esetén is jelentkezhet az orrdugulás következtében.

Míg tehát a koronavírus fertőzés szűrésére széleskörben nem tűnik ideális módszernek a szaglás tesztelése, COVID-19 esetén igen gyakori tünet, tehát érdemes mindannyiunknak odafigyelni a hirtelen szaglásvesztésre. Önvizsgálatot egyszerűen tudunk végezni: minden reggel szagoljunk például kávét, fűszereket vagy parfümöt, és amennyiben egyik napról a másikra nem érezzük a jellegzetes illatokat, érdemes önkéntes karanténba vonulni, háziorvost értesíteni és amint lehet, elvégeztetni egy COVID-19 tesztet.

Forrás: https://medicalxpress.com/news/2020-11-screen-covid-.html

Fotó: pixabay.com

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.