Mikor van az óraátállítás, és milyen következményei vannak az egészségünkre?

szívroham
PUBLIKÁLÁS: 2024. október 24. 10:39
Minden évben kétszer is feltesszük a kérdést, hogy mikor van az óraátállítás? Sokan negatívumként élik meg, a statisztikák pedig azt mutatják, hogy komoly következményei vannak az egészségünkre nézve. Az óraátállítást évek óta rengetegen bírálják, még is hatályban van.
Az óraátállítás kihat a bioritmusunkra és az alvási szokásainkra is Forrás: Shutterstock/stopabox

Mikor van az óraátállítás?

Idén a téli óraátállításra 2024. október 27-én, vasárnap hajnalban kerül sor. Ekkor hajnali 3 órakor 2 órára állítjuk vissza az óráinkat, azaz egy órával tovább alhatunk. Az a plusz egy óra kiváló hír, de kár, hogy valójában csak egyszer élvezhetjük a hatását. De valóban jó hatással van ránk, hogy hamarabb sötétedik?

Miért vezették be az óraátállítást?

Bevezetésére először az első világháború alatt került sor az energiatakarékosság érdekében, majd több ország a 70-es években újra alkalmazni kezdte ezt a rendszert. Az Európai Unió először 1980-ban rendelkezett a nyári időszámításról, egy olyan irányelvben, amely a fennálló tagállami gyakorlatokat hangolta össze az egységes piac zökkenőmentes működésének elősegítése érdekében.

A spórolásról megoszlanak a vélemények, ugyanis sokan inkább többletköltséget látnak a számlájukon a téli óraátállítás miatt. Ráadásul sokak biológiai óráját is megzavarja.

Az óraátállítás negatív hatásai

Egyes kutatások rámutattak, hogy közvetlenül az óraátállítások után 30%-kal megnő a közlekedési balesetek aránya.

Az orvosi műhibák száma 19 százalékkal nő meg az óraátállítás utáni héten,a szívrohamok száma 29 százalékkal, az agyvérzéseké 8 százalékkal, a depressziós tünetekkel jelentkező beteg száma pedig 11 százalékkal nőtt meg ugyanezen időszak során.

Az alvás-ébrenléti ciklusuk megzavarása, amit a szaknyelv cirkadián ritmusként emleget, komoly következményekkel jár. A napsütés eltűnésével sokak egész nap nem látnak természetes fényt, mert sötétben mennek munkába, és sötétben mennek haza. Ez felborítja a hormontermelésünket, ami növeli a stressz szintünket, a vérnyomásunkat, de akár a vércukorszintünket is, ami falási rohamokhoz és elhízáshoz vezethet. Sokaknál felerősödnek a depressziós tünetek.

A világ országainak felében nem állítják át az órákat, például Afrika és Ázsia nagy részében, de Törökországban és Oroszországban sincs téli vagy nyári időszámítás.

Évek óta megy a huzavona Európában az óraátállítással kapcsolatban, de a döntéshozók eddig még nem jutottak dűlőre, így marad az átállás és a vele járó kellemetlenségek.

A cirkadián ritmusról az alábbi videóból tudhatsz meg többet:

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.