Virágzik a pirosló hunyor (Helleborus purpurascens) Szentendre környékén. A címben említett láthatatlanná tevő képesség természetesen csak a babonák körébe tartozik, de mindenképp legyünk óvatosak, ha piros hunyorral találkozunk, mivel ennek a védett növénynek minden része mérgező! A pirosló hunyorok bükkösökben, gyertyános-tölgyesekben, patakparti ligeterdőkön, hegyi réteken virágzanak márciustól májusig, írja az MTI.
A hunyorok többségét a virágokat kedvelők már ismerhetik a kertészetekből, de azt talán kevesebben tudják, hogy nálunk őshonosan is előfordulnak hunyor-fajok. Jelen ismereteink alapján 20-22 hunyorfaj ismert a világon, melyek elterjedése Eurázsiára szorítkozik. Csak pár fajuk fordul elő Távol-Keleten, a többségük Kelet-Európa, a Balkán és a Mediterrán térség hegyvidékeinek a lakói. A faj tudományos nemzetségneve (Helleborus) az ógörög 'helléboros'-ból származik, melynek első tagja ('elein' ) sérülést, míg a második ('bora') ételt jelent. Ez már utal valamelyest a fajok mérgező voltára. A hunyorok elsősorban egy szívre ható, digitálisz-szerű glikozidot (un. helleboreint) tartalmaznak.
A hunyorok használata az i. e. 1400-ig nyúlik vissza, amikor tisztítószerként használták arra, hogy „megtisztítsa az elmét minden perverz szokástól", írja a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság.
Az ókori görögöktől kezdve a középkoron át dokumentálták a hunyorok felhasználását. Használták állati betegségek esetén, állatok megáldására és a gonosz szellemektől való megóvására. De "a melankóliától való megtisztításra és a szív felvidítására" is szolgált, sőt egy babona szerint még arra is, hogy láthatatlanná tegyék az embert! A hunyorfajok itt leírt „háziorvos és gyógyszerész által nem ajánlott" felhasználását természetesen senki sem javasolja az olvasóknak!
E mérgező növények mindhárom hazai faja védett, és elterjedésük jelentős része is védett természeti területhez köthető. Az illatos hunyor a (Helleborus odorus) Dél-Dunántúl keleti részén, a kisvirágú hunyor (H. dumetorum) a Dunántúli-középhegységben, valamint a Nyugat-Dunántúlon és a Dél-Dunántúl nyugati felén él, a pirosló hunyor (H. purpurascens) pedig csak az Északi-középhegységben és a Pilisben él.
Se magunkat, se a hunyorokat ne veszélyeztessük azzal, hogy leszakítjuk őket. Inkább vegyük elő a fényképezőgépünket és gyönyörködjünk az őket látogató rovarokban!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.