Megnyitott a Néprajzi Múzeum új épülete a Városligetben

Budapest
PUBLIKÁLÁS: 2022. május 23. 11:42

Megtörtént az eredetileg márciusra tervezett Néprajzi Múzeum új épületének átadása a Városliget szélén, amelyet május 23-án délutántól már birtokba vehetünk. A múzeum az első héten rendhagyó nyitvatartással várja a látogatókat: hétfőn 14 órától 20 óráig, majd keddtől vasárnapig 10 órától este 8 óráig járhatjuk be a termeit.

Forrás: MTI/Máthé Zoltán

A Néprajzi Múzeumnak 1872-es alapítása óta soha nem volt eleve múzeum célra készült épülete, folyamatosan különböző, eredetileg más célt szolgáló helyszíneken helyezték el a gyűjteményét. A Ferencz Marcel vezette Napur Architect egy megfordított kapu formát tervezett a gyűjtemény végleges otthonaként, az épület tömegének 60 százalékát elrejtve a föld alatt.

A múzeumépület egyedi homlokzati ornamentikája stilizált magyar és nemzetközi néprajzi motívumokra épít, a lejtő domboldalt képező tetején pedig grandiózus tetőkertet alakítottak ki, amely 21. századi megfogalmazásban kapcsolódik a Liget angolparki hagyományaihoz is.

Forrás: MTI/Máthé Zoltán

És hogy mit láthatunk a falai között? A Megérkeztünk című időszakos tárlat a gyűjtemény 150 válogatott főművét mutatja majd be, több mint 1000 m2-en, köztük olyan darabokat is, amelyek eddig sohasem kerültek ki a raktárból.

Az új állandó kiállítás, azaz a ZOOM tér pedig egyedi perspektívából ismerteti a gyűjtemény több száz tárgyát. Hogy milyen élményre is lehet számítani, arról így ír a kiállítás ismertetője: "Itt a nézőpont és a közelítés valódi fizikai, vizuális élmény. Zoomolunk, felborítunk, feldarabolunk, kifordítunk, összekeverünk, hagyjuk a látogatót elveszni a tárgyak, képek, betűk erdejében, hogy azután néhány kiragadott példánál elidőzhessen, esetleg megláthassa magát az arcok sokféleségében."

A múzeum fogadóterének központi látványeleme a több ezer tárgyat bemutató, két részből álló Kerámiatér lesz. Az ingyenesen, a kiállítások nyitvatartási idején túl is látogatható tárlat a múzeum honlapja szerint úgy kapcsolódik össze, mint az emberi agy két féltekéje. A bal agyféltekénk a logikus rendszerezésért, az elvont fogalmakért és a nyelvhasználatért felel, a jobb félteke pedig a vizualitásért, a művészi kreativitásért és a képzelőerőért.

Forrás: MTI/Máthé Zoltán

Az egyik rész – a bal agyféltekéhez hasonlóan – logikusan rendszerez, földrészek, fazekasközpontok és formák szerint csoportosítja a világ kerámiáit, míg a másik – akárcsak a jobb agyfélteke – hol érzéki szempontból, hol a sok rétűségük bemutatásával igyekszik felfedezni és egymáshoz kapcsolni a különböző kerámiavilágokat.

A teljes árú jegy az összes kiállításra 3000 forintba kerül, ha azonban csak az állandó kiállításokat néznénk meg, elég ha egy 1700 forintos jegyet váltunk. További információkat a múzeum honlapján találunk, ahol a jegyet is megvásárolhatjuk.

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.