Három gyönyörű virág, amelyet csak ősszel találunk erdeinkben

kirándulás
PUBLIKÁLÁS: 2021. szeptember 25. 08:41

A napokban számoltunk be róla, hogy több helyen is nyílik az őszi füzértekercs, a hazánkban élő több mint 70 orchideafaj egyike. Első virágos példányai már nyár végén megjelennek, de időjárástól függően a virágzás szeptember végéig, októberig is elhúzódhat. Idén Répceszemerén és a Vértesben is megtalálták, emellett a növény előfordulhat még az Északi-középhegységben, a Tarna-vidékén, az Alföldön és a Duna-Tisza közén. De nem ez az egyetlen szépség, amellyel találkozhatunk egy őszi kiránduláson.

Őszi füzértekercs (Spiranthes spiralis) - illusztráció Forrás: IvanaStevanoski/shutterstock.com

Őszi csillagvirág

A Körös-Maros Nemzeti Parkhoz tartozó Csanádi-pusztákon már augusztus végén elkezdtek virágozni az első őszi csillagvirágok. A határt járva a Csanádi-puszták mindhárom pusztarészén (Kopáncs, Montág, Királyhegyes) felfedezhetjük már az első, aprócska, lila virágokat. Az őszi csillagvirág legnagyobb tömegben a Montág-pusztán fordul elő, ahol egy-egy kisebb területen akár több száz tövet is találhatunk. A virágzási csúcs szeptember közepére várható.

Mivel az őszi csillagvirág ugyanabban az időpontban nyílik, amikor a szintén lila színű, de jóval magasabb magyar sóvirág, így kisebb mérete miatt kevésbé feltűnő. A figyelmes szemlélő azonban felfedezheti a 15-20 centiméteres csillagvirágokat is, melyekre legnagyobb eséllyel az ürmös szikes gyepeken, érpartokon bukkanhat rá.

Az őszi csillagvirág a jácintfélék családjának a tagja, hagymás évelő növény, virágzata egy tőkocsányon fejlődik 6-20 virágú fürtben a levelek kihajtása előtt. Hazánkban a Balaton-felvidéken és a Dél-Tiszántúlon, a Csanádi pusztákon és környékén, valamint a Maros-ártér védett területei mellett fordul elő – olvasható a Körös-Maros Nemzeti Park oldalán.

Magyar sóvirág

A magyar sóvirág (Limonium gmelinii) az ürmös szikespuszták és szikfokok jellemző növénye. A faj a Kárpát-medence bennszülött növénye, magyarországi súlyponttal. Hazánkban elsősorban a Tiszántúlon és a Duna-völgyi síkon fordul elő. A Böddi-széken a szikes tavat övező pusztákon gyakori, jellemző növényfaj.

A 20-60 centiméter magas növény remekül alkalmazkodott a száraz, magas sókoncentrációjú élőhelyekhez. Vastag, bőrnemű, húsos levelei jól raktározzák a vizet, gyökérzete mélyre hatol a talajban. Levéltelen, ágas szárán a sokvirágú, lila színű bugás virágfüzérek már messziről feltűnnek a pusztában nyár végén és szeptemberben – adja hírül a Kiskunsági Nemzeti Park.

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.