Nádasok, hattyúk, stégek Budapest kellős közepén: felfedeztük a Molnár-szigetet

Budapest
PUBLIKÁLÁS: 2021. július 14. 10:11

Van a fővárosban egy sűrű nádasokkal körülnőtt kis sziget, ahol minden házhoz saját partszakasz tartozik, ahol hattyúk és vadkacsák úsznak a vízen, és aminek egyetlen-egy élelmiszerboltjában valószínűleg szinte bármit meg lehet találni. Ez a Molnár-sziget, a Ráckevei-Soroksári-Duna-ág leágazásából levált földdarab a Csepel-szigetnél.

A part melletti földút ősszel Forrás: Rövid Márton

A sziget kisebb, mint az Óbudai- vagy a Margit-sziget, de közel 500 ház épült ide a falusias, földutas utcák mentén. Ezek egy része nyaralóház, de minden bizonnyal vannak, akik életvitelszerűen is itt laknak, ami egészen különleges atmoszférát kölcsönöz a helynek.

A Csepel felé néző partszakaszon egy földút mentén sorakoznak a kisebb-nagyobb fa- illetve kőházak, melyekhez nem csak saját kert, hanem saját partszakasz is tartozik.

Ezeket a partokat a háztulajdonosok legtöbbje a saját ízlésére formálta, és némelyikük olyan gondosan rendben van tartva, mintha verseny lenne a lakosok között, kié a szebb. Van, aki egy romantikus, Dunára néző paddal és kis sziklás virágoskerttel alakította ki a privát oázisát, másnál horgászstég áll a vízen, melyre díszes kapun keresztül lehet kilépni. Olyan ház is akad, amely előtt egy kavicsos, lassan mélyülő ministrandot alakítottak ki.

Az egyik stég Forrás: Rövid Márton

A sziget nevét arról az 50 vízimalomról kapta, amelyek a helyben termesztett rozst annak idején lisztté őrölték. Aztán hosszú időn keresztül Soroksár lakói szőlőt és gyümölcsöket termesztettek itt, a futóhomokon ugyanis jól termett például a sárgabarck. Az első kisebb villa- és nyaralóépületek a 30-as években épültek fel, majd jó harminc évvel később egy nyári ifjúsági tábort is kialakítottak itt. A 70'-es évekre kiépült elektromosáram-hálózat, az ezredfordulón pedig a vezetékes gáz is elérhetővé vált. Mindezek következtében a nyaraló-faházak és horgásztanyák mellett egyre többen választották állandó lakóhelyül a területet.

A sziget ideális kirándulóhely azoknak, akik elvágyódnak a nagyváros nyüzsgéséből. Lassúság, csend és nyugalom várja az ide látogatót: nádasokba hosszan benyúló stégek, Dunára néző pad a sziget csúcsában, hattyúk és vadkacsák a vízen.

Ez olyan hely, ahol az utcán az idegenek is köszönnek egymásnak, és ahol a mini faházban lévő élelmiszerbolt kínálatát nézegetve az az érzésünk, hogy itt szinte bármit meg lehet találni, amire szükségünk lehet. Egy szabadidőpark (Tündérkert) is üzemel a szigeten, ahol füves futballpálya, ping-pong asztalok, játszótér és szabadtéri fitness eszközök várják az aktív pihenésre vágyókat.

Molnár-sziget ősszel Forrás: Rövid Márton

A kirándulóhely nagy előnye, hogy autó nélkül is jól megközelíthető. Természetesen jöhetünk tömegközlekedéssel, a Határ úttól a 66-os busszal vagy a Közvágóhídtól HÉV-vel.

De sokkal izgalmasabb kerékpárral vagy a vízen felfedezni a szigetet. A Petőfi-hídtól a Duna mentén egészen a szigetig eltekerhetünk a biztonságos kerékpárúton, de Csepel felől komppal is átjuthatunk.

Kenut a Gubacsi-hídnál lévő Kalóztanyán bérelhetünk, ahonnan körbeevezhetjük az egész szigetet. Ha azonban inkább profik társaságában eveznénk, akkor figyeljük a Kajakszafari nevű szervezet Facebookját, mert ők is szerveznek 2-3 órás evező-túrákat a kiságban.

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.