Elfújta a szél a fürdőzők rémét a Szigligeti-medencéből

úszás
PUBLIKÁLÁS: 2021. június 28. 14:45

Egy hónappal korábbi hírünkben számoltunk be arról, hogy a Szigligeti-medencében Balatongyörök és Balatonmária térségében algásodást figyeltek meg, az első vízmintákból pedig az derült ki, hogy a határértékhez képest körülbelül 1,2-szer magasabb volt az algák mennyisége a part menti részeken.

Most viszont már bátran pancsolhatunk a Balatonban, ugyanis hamar eltűnt belőle a kékalga, ami a szokottnál korábban, a július végi, augusztus eleji megjelenése előtt szaporodott el a Szigligeti-medencében. A hétfői algamennyiségre vonatkozó mérések azonban a határérték csupán tizedét jelezték. A Balatoni Limnológiai Kutatóintézet munkatársai a mérések alapján megállapították: nincs ok az aggodalomra, a probléma csupán lokális volt.

A Balaton tehát ismét alkalmas a fürdésre és a vízi sportokhoz - illusztráció Forrás: ivabalk/Pixabay

"Idén a megszokottól eltérően korábban jelent meg a kékalga a parti sávban, a Szigligeti-medencében, ám mára ennek az algatömegnek semmi nyoma, sem a nyíltvízben, sem a parti sávban – mondta Somogyi Boglárka, algológus. A kutatóintézet főmunkatársa azt is elárulta, hogy gyorsan melegszik a víz hőmérséklete, ami a nyár elején megjelent "korai" kékalgának már lehet, hogy nem kedvez, de a vízben kis mennyiségben megjelentek a nyár közepére-végére jellemző fecskemoszatok és a nyár végi kékalgák is. "Ha a szél felkavarja a vizet, a partmenti sávban összegyűlt algatömeg eltűnik, a szél kisodorja őket a nyílt vízre. Az algák hasznosak a tó szempontjából, a tavi élet alapját jelentik" – tette hozzá.

Az sem mindegy, melyik fajta szaporodik el túlságosan. A fecskemoszat és a zöldalga nem okoznak problémát. A kékalga, vagyis cianobaktérium a fürdőzők réme, amelyik krémlevesre emlékeztetően zavarosra változtatja a vizet. A fürdőzés és az ivóvíz kivétel tekintetében gondot jelent.

A cianobaktériumok olyan méreganyagot termelnek, amelyek bőrirritációt, a nyálkahártyák irritációját, és így a szem gyulladását is okozhatják.

A hétfői mérés során a megengedett 50 mikrogramm/liter csupán tizedét mérték a Balatonban, így elmondható, hogy a víz jelenleg jó minőségű, fürdőzésre alkalmas, ám az algológus szerint ez az állapot bármikor változhat. Egyelőre azonban pancsolásra és sportolásra is alkalmas a tó – írja a likebalaton.hu.

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.