Műemléki falkutatás és régészeti feltárás indul a tihanyi apátságban

feltárás
PUBLIKÁLÁS: 2021. április 30. 13:35

A Tihanyi altemplomként ismert Királykripta 1953-ban és az 1990-es években végzett részleges régészeti és műemléki kutatásai több fontos kérdést megválaszolatlanul hagytak a 11. századi épületről és az alapítók sírjairól - olvasható a Tihanyi Bencés Apátság Youtube-csatornáján.

A középkori templom formája, a Királykripta és a középkori templom építészeti viszonya, a kripta boltozatának eredetisége, illetve esetleges későbbi módosításai egyelőre éppúgy eldöntetlen kérdések, mint az ide temetkező I. András király és Dávid herceg sírhelye és a kriptában korábban feltárt további sírok keltezése és értelmezése. Nem tisztázott, hogy az 1953-ban a tér közepén elhelyezett sírkő alá visszatemetett emberi maradványok a kripta temetkezéseinek melyik fázisát reprezentálják: erre a kérdésre szénizotópos datálási módszerrel próbálnak választ adni a kutatók.

A tihanyi apátság Királykriptája Forrás: Mudrák Attila/tihanyiapatsag.hu

A régészeti munkákat egy hónapos időtartamra tervezik a szakemberek, de a végső helyreállítás és annak tervezése előreláthatólag ennél jóval több időt fog igénybe venni. A feltárás folyamatáról a kutatók szándékuk szerint minden hét péntekén adnak hírt, amit kisfilm formájában a Tihanyi Bencés Apátság YouTube-csatornáján, valamint az ELKH és a BTK honlapján követhetnek az érdeklődők. A feltárt Királykriptát az ásatások befejeztével – az apátsági múzeum látogatásának részeként – megtekinthetik az érdeklődők. A Királykriptáról bővebb információk és további képek az apátság honlapján találhatók.

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.