Újabb magyar városban jelent meg a trópusi betegségeket terjesztő szúnyog

betegségek
PUBLIKÁLÁS: 2020. október 31. 10:36
 

Az idegenhonos invazív koreai szúnyog (Aedes koreicus) és japán bozótszúnyog (Aedes japonicus) mellett idén a tigrisszúnyog (Aedes albopictus) is megjelent Pécsett, amelyet a kutatók speciális csapdák segítségével és a legmodernebb molekuláris biológiai módszerekkel azonosítottak, és igazolták a faj jelenlétét a városban – adja hírül a szabadpecs.hu a Pécsi Tudományegyetem (PTE) Szentágothai János Kutatóközpont Virológiai Nemzeti Laboratóriuma közelményére hivatkozva.

Ázsiai tigrisszúnyog Forrás: Origo

Mint írták, az idegenhonos invazív szúnyogok megtelepedése Európa-szerte komoly kockázatot jelent, hiszen számos, nem csak trópusi eredetű vírust képesek meghonosítani, és inváziós stratégiájuknak, valamint kiváló alkalmazkodóképességeiknek köszönhetően gyorsan, széleskörben képesek elterjedni. A fent említett mindhárom fajjal találkozhatunk Magyarország különböző területein, így folyamatos monitorozásuk kiemelten fontos.

A PTE Szentágothai János Kutatóközpont Virológiai Nemzeti Laboratórium évek óta foglalkozik csípőszúnyogok széleskörű kutatásával, valamint a várossal szoros együttműködésben már öt éve végzik a szúnyogok folyamatos monitorozását Pécsett, így az országban egyedülálló módon a helyi szúnyogfaunáról és annak változásáról naprakész és folyamatosan frissülő információk állnak rendelkezésre. Ennek köszönhetően volt lehetőség az újonnan felbukkanó inváziós szúnyogok, így a tigrisszúnyog korai felismerésére is. Egyelőre a faj megjelenéséről beszélhetünk Pécsett, az, hogy képes lesz-e megtelepedni és tovább szaporodni a városban, az az idén ősszel lerakott tojások téli túlélésétől is függ majd.

Fontos megjegyezni, hogy a védekezésbe és kutatásba a lakosság bevonása is elengedhetetlen: a lakosok nemcsak a szúnyogok szaporodásának visszaszorításában tudnak aktívan részt vállalni a ház körüli időszakos vízterek felszámolásával, de a Mosquito Alert telefonos applikáció segítségével egyszerűen jelezhetik a kutatóknak is, ha például tigrisszúnyogot, vagy bármely másik idegenhonos szúnyogot láttak valahol a városban.

A tudósok jelenleg kiterjedt genetikai vizsgálatokat folytatnak, hogy megállapítsák, honnan érkezhettek a szúnyogok. Emellett folytatják a kórokozók felderítését és vizsgálatát, melyben az elmúlt évek során komoly tapasztalatot szereztek, és régiósan vezető tudásközponttá nőttek.

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.