Egy mobilalkalmazással Észtországban érezheti magát Budapest utcáin

Budapest
PUBLIKÁLÁS: 2018. március 09. 10:23
Száz éve kiáltották ki Észtország függetlenségét, amelyet hazánkban több hétig tartó programsorozattal ünnepelnek. Az Észt hét Budapesten március 19-én egy utcaművészeti projekttel kezdődik, Szegeden április 4-től, Debrecenben pedig április 5-től várják a közönséget észt filmekkel és kiállításokkal. Mutatjuk, mire számítson az, aki az észtekkel együtt ünnepelne.

Digitálisan hekkelt budapesti házfalakra

Az észt centenáriumi év kiemelt programja a (R)estart Reality. Március 19-én ugyanis újra hazánkba látogat Edward von Lõngus, az észt street art legnépszerűbb képviselője, hogy mozgóképes formában a budapesti házfalakon keltse életre a 20. század elején élt észt emberek archív fotóit. Az Élesztőházban nemcsak a programot és az ehhez kapcsolódó mobilalkalmazást mutatják be a szervezők, de azt is elárulják, merre induljon el a városban az, aki ezeket a különleges észt képeket szeretné felkutatni, és részt venne a nyomkereső játékban.

Forrás: Stina Kase Photography

Észt filmekre, színházra és koncertekre

Március 20-án a Soviet hippies című filmet láthatja a közönség a CEU-n a Visual Studies Platform programmal közös rendezvényen. A dokumentumfilm azt az időszakot mutatja be, amikor a '70-es évek észt-orosz pszichedelikus undergroundjában a kelet-európai hippimozgalmak létrehozták saját rendszerüket a Szovjetunió szigorú rezsimje ellenében. A vetítést követően vendégül látják a film rendezőjét, Terje Toomistut és producerét, Juliane Fürstöt. Szintén március 20-án a Kadri Voorand & Mihkel Mälgand duó improvizációkban és ambient elektronikus effektekben gazdag saját kompozíciókkal várja a közönséget az Opus Jazz Clubban. Az ezerarcú fiatal észt énekes, zongorista és zeneszerző ezúttal Észtország egyik legaktívabb bőgős-basszusgitárosával lép színpadra.

Március 22-én egy férfi és nő találkozási kísérletét láthatják az érdeklődők. A férfi észt, a nő magyar, közös gyökerük a posztszovjet időszak, beszélt nyelvük pedig inkább a film, mint a tört angol. A Trafóban látható Just filming című előadást két színész, Láng Annamária és az észt Juhan Ulfsak közösen hozta létre a legendás finn rendezővel, Kristian Smedsszel. Az előadás után Jászay Tamás kritikus beszélget Kristian Smeds rendezővel, március 23-án pedig közönségtalálkozót tartanak a Trafó klubban.

Kadri Voorand dzsessz zeneszerző Forrás: Stina Kase Photography

Március 23 és 25. között újra az észt filmeké a főszerep a Művész moziban. Az észt kultuszregény, az Ördöngös idők filmes feldolgozása, apa és fia vetélkedése a szép pszichológusnő kegyeiért a festői észt tengerparton, emberi sorsok egy gyorsétteremben, megrögzött szerencsétlenkedők boldogságkeresése és az elmaradhatatlan észt animáció. Lehetséges a Pestis eszén túljárni? Beveszi-e az Arvo Pärtre emlékeztető szórakozott Zeneszerző az extasy tablettát? Mi szükséges ahhoz, hogy az ember 40 fölött rátaláljon a szerelemre? Megtörheti-e a kóros anya-fia függőségi viszonyt a szexi mosógépszerelő, aki történetesen egy farkas? És mihez kezdjünk, ha az apánk rástartol a nőre, akit kinéztünk magunknak? Többek között ezekre a kérdésekre keresik a válaszokat az Észt hét filmjei.

Szovjet hippik című filmet a CEU egyik termében vetítik Forrás: Esztorszag.hu

Fél óránként egy felolvasott észt novellára

Március 27-én már az észt irodalomé a főszerep. Viivi Luik új, Árnyékszínház című kötetében múlt és jelen, gyerek- és felnőtt kor, a szovjet rendszer balti országai és Róma között utazhatunk, miközben az identitás, a nyelv és a művészet bonyulult kapcsolatáról olvashatunk. Paavo Matsin Gogoldiszkó című regénye már egy alternatív valóságban játszódik, ahol a cári Oroszország nemrég győzelmet aratott a NATO fölött, visszafoglalta a balti államokat, az észtek legtöbbjét pedig deportálta. Mindeközben Viljandiban váratlanul fölbukkan az orosz irodalom klasszikusa, Gogol, a kisváros megszokott világa pedig egy csapásra felbolydul. Akinek mindez nem lenne elég, azt március 21-én az Irodalom éjszakája észt helyszínére várják, ahol Mart Kivastik novelláját Schneider Zoltán olvassa fel félóránként. Az Észt hét ideje alatt Marge Monko egyéni tárlata is megnézhető a Molnár Ani Galériában, a FUGÁ-ban pedig A fa az észt építészetben című tárlat látogatható március 25-ig. Az Észt hét programjairól részletesebben itt olvashat.

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.