Hátborzongató, milyen véget jósol a szuperszámítógép az emberiségnek...
Egy nap a Föld elpusztul, és vele együtt az emberi élet is abban a formájában, ahogy mi ismerjük. A kérdés csak az, hogy ez mikor és hogyan fog bekövetkezni? Erre a kérdésre keresve a választ egy tudósokból álló csapat, aki egy szuperszámítógép segítségével nekilátott, hogy kiderítsék hogyan is pusztul el ez emberiség. A kutatás során 400 ezerszer szimulálták le a bolygónk jövőjét, az eredmény pedig kicsit sem lett kedvező…
A Toho Egyetem kutatói a NASA bolygómodellezésének segítségével készítették a szimulációkat, amelyekben nyomon követték, hogyan alakulhat a Föld légköre. Arra a lesújtó következtetésre jutottak, hogy a távoli jövőben a Föld egyszerűen kifogy az oxigénből.
A szimulációk azt jósolták, hogy nagyjából egymilliárd év múlva (egészen pontosan 1 000 002 021-ben) a levegő, amit belélegzünk eltűnik a bolygónkról, ami lehetetlenné teszi a túlélést.
Ahogy a Nap öregszik, egyre forróbb és fényesebb lesz, ami lassan hatással lesz a Föld érzékeny éghajlatára is. Ennek következtében a víz elkezd párologni, a felhőtakaró elmozdul, és a felszíni hőmérséklet emelkedni fog. Ez a hőmérséklet-emelkedés gyengíteni fogja a szénkörforgást, ami végül a növények pusztulásához vezet, mivel azok nem tudják többé hatékonyan oxigénné alakítani a napfényt a fotoszintézisnek nevezett folyamat során. Növények nélkül pedig nem fog többé oxigén termelődni.
Az oxigénszint csökkenésével a légkör olyanná válna, mint amilyen az emberi élet létezése előtt volt. Ez az állapot magas metánszinttel járt, ami – bár elméletileg képes lehet fenntartani valamiféle életet – nagyon eltérne mindattól az élettől, amit eddig ismerünk. Hogy kiderítsék, mikor következik be ez a helyzet, a kutatók több mint 400 ezer alkalommal futtatták le a számítógépes szimulációt, minden egyes alkalommal különböző tényezőket megváltoztatva a modellben.
Mi fog tehát történni egymilliárd év múlva? A kutatók szerint „gyors oxigénmentesítés” következik be, és légkörünk a 2,5 milliárd évvel ezelőtti Nagy oxigenizációs esemény előtti korai Földre fog emlékeztetni. Hogy pontosan mi idézte elő ezt az eseményt, nem ismert, de úgy gondolják, hogy nagyrészt egysejtű élőlények voltak érte felelősek.
(via)