Barátság

Ruszin-Szendi és az ukrán vezérkari főnök több, mint jó kapcsolata

Létrehozva: 2025.05.28.

Ruszin-Szendi is elmondta, hogy a legtöbbet vele találkozott.

A döbbenetes tényeket a bennfentes.net gyűjtötte össze.

  • Ruszin-Szendi Romulusz, aki 2022-ben még a Magyar Honvédség vezérkari főnöke volt, de ma már Magyar Péter mellett tanácsadó, 2022-ben engedélyt kért, hogy Ukrajnába látogasson.
  • Meghívója az általa csak “Valerij” néven emlegetett Valerij Zaluzsnij volt, akiről Ruszin-Szendi is elmondta, hogy a legtöbbet vele találkozott.
  • Ruszin-Szendi engedélyt kapott a látogatásra, mert Magyarországnak elemi érdeke fűződött ahhoz, hogy pontos információi legyenek egy, a szomszédságában zajló konfliktusról.
  • A magyar fél titokban szervezte le, és titokban is akarta tartani Ruszin-Szendi látogatását, ennek nyilvánvaló biztonsági okai voltak.
  • Azóta is számtalanszor előfordult, hogy magas rangú NATO-tisztviselőket, vagy olyan hoteleket ért orosz rakétatámadás, ahol külföldi zsoldosok voltak elszállásolva.
  • Az AFU akkori vezérkari főnöke azonban fölfedte a titokban tartott látogatást.
  • Azért tette ezt, hogy Ruszin-Szendi látogatását arra használja fel, hogy Magyarországot az akarata ellenére is Ukrajna támogatói mellé vonja.
  • Ruszin-Szendiről azóta elterjedt egy videófelvétel, ahol ukrán kapcsolataival kérkedik, "ha odakerülünk, akkor lesznek telefonszámok. Lesznek telefonszámok (…) ha nagyon akarjuk, ezeket a telefonszámokat fel lehet éleszteni majd, amikor oda kerülünk..."

Zaluzsnijék a hivatalos Facebook-oldalukon, Ruszin-Szendi látogatásának állomásairól rengeteg fotót közzétéve fedték fel a titokban tartott látogatást, Zaluzsnij szavait idézve: “ebben a hazánk számára nehéz időszakban tiszteletre méltó barátom, Ruszin-Szendi Romulusz érkezése Ukrajnába a hatalmas támogatás és szolidaritás bizonyítéka a Orosz Föderáció elleni háborúban.

Ezekkel a mondatokkal Zaluzsnij nem csak fölfedte a titokban tartott látogatást, hanem az információs térben - ahol szintén háború dúl -, felhasználta azt az országa javára.

Zaluzsnij mondatai ugyanis gyakorlatilag Ukrajna mellé passzírozták a semlegességet hirdető és tűzszünetet követelő Magyarországot.

Ezzel Ruszin-Szendi látogatása zavart helyzetet eredményezett: szembekerült egymással a magyar kormány semleges, békepárti álláspontja és az, hogy Ruszin-Szendi a beszámolók alapján támogató testtartást vett fel Ukrajnában, és mindezt Zaluzsnij föl is fedte a teljes nyilvánosság előtt.

Egy háborúban a szavak is fegyverré válnak: Ruszin-Szendit és a látogatásának tényét Zaluzsnij, az ukrán vezérkari főnök szimbolikusan arra használta fel, hogy Ukrajna mellé sorolja be Magyarországot.

Abban a helyzetben, amikor a magyar álláspont 2022. február 24-e óta világos volt: Magyarország tűzszüneti tárgyalásokat követelt és a béketárgyalások azonnali megkezdését.

Ruszin-Szendi ukrajnai kalandja.

Az ukrán média szerint a volt vezérkari főnök 2022 júliusában több napot töltött Ukrajnában.
Ott találkozott Valerij Zaluzsnijjal, az ukrán hadsereg akkori vezérkari főnökével és annak embereivel.

A magyar delegáció egy hosszabb körutat tett Ukrajnában, jártak Odesszában, Dnyipróban, Krivij Rihben és Mikoljivban. Északkeleten voltak a szintén bombázott Harkivban és Csernyihivben, továbbá Irpin és Borodyanka városában, valamint a hosztomeli repülőtéren és Kijevben is.

A küldöttség - az ukrán média szerint - kifejezetten azért járt Mikolajevben, Odesszában, Krivij Rihben, Dnyipróban, Harkivban és Csernyihivben hogy az orosz agresszió elleni védekezés szervezését tanulmányozza.

Katona a katonával, de mint később kiderült, Ruszin-Szendi megbeszéléseket folytatott politikai vezetőkkel, találkozott regionális, tartományi és városi vezetőkkel is, pedig erre nem kapott engedélyt.

A BENNFENTES úgy tudja, a NATO-, és EU-vezérkari főnöki értekezletekhez hasonlóan Ruszin-Szendi csak kötött mandátummal utazhatott ki Ukrajnába.

Ebben az esetben a kötött mandátum azt jelentette, hogy csak katonákkal való tárgyalásokra szólt az engedély.

Hogy Ruszin-Szendi politikai vezetőkkel, városi polgármesterekkel is egyeztetett, az csak később bukott ki, ahogyan az is, hogy nem egyeznek Ruszin-Szendi leadott jelentései, a NATO-, és EU-vezérkari főnökei előtt elhangzottak, valamint a mandátum tartalma.

Ismert, hogy a HM vizsgálata megállapította, Ruszin-Szendi a mandátummal szemben elhallgatta Magyarország háborúellenes álláspontját, de jelentéseibe mégis beleírta ezeket, miközben a hivatalos hangfelvételek azt támasztják alá, hogy a háborúellenességről vagy Magyarország aggodalmairól nem számolt be, helyette támogatólag állt az ukrajnai háborúhoz.

Mint ismert, ezeken az üléseken Ruszin-Szendi a közismert ukrán nacionalista jelszóval, a “Dicsőség Ukrajnának!” felszólítással zárta beszédeit.

Érdekesség, de a Zaluzsnij-i szívélyes invitálás körülménye is fölöttébb ködös.

A BENNFENTES úgy értesült, hogy a látogatás engedélyét a korábbi miniszter, Benkő Tibor adta meg Ruszin-Szendinek, a Benkőt váltó új miniszter csak “megörökölte” a szervezés alatt lévő látogatás tényét, ahogyan megörökölte a vezérkari főnök Ruszin-Szendit is.

Különös, hogy egy olyan, kiélezett háborús helyzetben kért engedélyt a látogatásra Ruszin-Szendi, amikor idehaza a választásokat követő kormányzati átalakítás miatt új honvédelmi miniszter váltotta a korábbit.

Elég egyértelműnek tűnik, hogy ha katonaként konfliktuszónába látogat egy magas beosztásban lévő katona, akkor annak előkészítésére és leszervezésére nem az a legjobb időpont, amikor kormányalakítás, átadás-átvétel folyik a kormányon belül - ha csak nem pont az átalakítás káoszát akarja valaki kihasználni.

Zaluzsnij mellett az amerikai finanszírozásban álló ukrán elemzőközpont és média is lelkendezve számolt be Ruszin-Szendi ukrajnai útjáról.

Az InfoPost.Media anyaga előbb ismertette a hivatalos nyugati propagandát, hogy Magyarország egyedüli NATO- és EU-tagként ellenáll a nagy háborúrajongásnak, majd Ruszin-Szendi látogatása nyomán reménykedve közölte, hogy az akkori vezérkari főnök ukrajnai látogatása mégis annak nyitánya, hogy a két ország között katonai együttműködésben komoly fejlemények lesznek: 

Tehát a kapcsolatok fejlődésének ebben a kontextusában érdemes hangsúlyozni, hogy a Magyar Honvédség parancsnokának ukrajnai látogatása valóban nagyon szimbolikus és fontos. A szomszédos országok fegyveres erői közötti további jövőbeni együttműködésről szól.

Hogy erre hogyan és milyen keretek között kerül sor, az jelenleg nem világos, és nyilván ez valóban titkos információ. A magyar delegáció látogatásának ‘titokzatosságával’ ellentétben egyértelmű, hogy erre a háború alatti biztonsági okokból került sor. Az is fontos, hogy Ruszin-Szendi Romulusz és a magyar katonai főparancsnokság a saját szemével látta, mit tettek az orosz megszállók ukrán földön, hogy ők a valódi ellenség, és kik az áldozatok. És hogy ezt az agressziót egy szuverén demokratikus ország ellen az egész világ erejével kell megállítani, hogy az orosz csapatok ne vonulhassanak tovább Európába és más országokba. Könnyen lehet tehát, hogy Ukrajna és Magyarország katonai együttműködésében hamarosan komoly fejlemények lesznek. Csakúgy, mint a két ország kapcsolatainak más területein.

Vagyis Ruszin-Szendi ukrajnai látogatásának ukrán visszhangja élesen szemben állt Magyarország deklarált politikájával.

Míg Magyarország tűzszünetet és béketárgyalásokat követelt, és deklarálta, hogy semmilyen formában nem vesz részt a konfliktusban, addig Ruszin-Szendi látogatását az USAID által fizetett ukrán média úgy fordította le, mint annak bizonyítékát, hogy “Ukrajna és Magyarország katonai együttműködésében hamarosan komoly fejlemények lesznek.

A nagy kérdés az, hogy miből jutottak erre? 

Vajon a látogatásból, vagy Ruszin-Szendi látogatása alatt elhangzottakból? Lehet, hogy Ruszin-Szendi az ukrajnai látogatásakor is szembement a kormányzat békepárti álláspontjával, és egy, az ukrajnai háborút támogató álláspontot vett fel, mint a NATO és az EU vezérkari főnökei előtt is?

Az ukrán média elemzéséből erre lehet következtetni.

Az InfoPost.Media lábléce az USAID logójával, és az amerikai finanszírozást egyértelművé tevő mondattal.

.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek