Orbán Viktor ismét interjút adott a Kossuth rádiónak. Mutatjuk, miről beszélt.
Orbán Viktor ismét ellátogatott a Kossuth rádió stúdiójába, hogy a Jó reggelt, Magyarország! vendégeként beszéljen a hazánkat érintő legfontosabb kérdésekről. Természetesen először a pápaválasztás került szóba. Orbán Viktor elárulta, mit vár az új pápától. Arról beszélt: noha a pápa Chicagóban született, perui gyökerei vannak, ami miatt úgy érzi, folytatója lesz Ferenc pápa szellemi örökségének. Kiemelte: a lelki vezető megléte rettentő fontos, erkölcsi támogatást nyújt a világnak, főleg, ilyen zavaros időkben.
Szóba került Ursula von der Leyen felszólalása is, amely Ukrajna mielőbbi csatlakozását sürgeti.
"A politikai döntés megszületett. Magyarország ellenében született meg ez a döntés, mert mi nem támogatjuk Ukrajna csatlakozását, a gyorsított csatlakozást pedig végképp nem" – húzta alá a miniszterelnök. Az Európai Parlamentben két fontos beszéd is elhangzott.
Robert Fico szavait idézte Orbán Viktor: Ukrajna csatlakozása jelenleg gazdasági öngyilkosság.
A Néppárt, aki jelenleg az EU-ban a vezető erő, döntött: folytatni kell a háborút, fenn kell tartani a szankciókat, az orosz energiát ki kell szorítani Európából, "aztán majd az európai gazdasággal lesz, ami lesz..." – tette hozzá a miniszterelnök, kiemelve: mi egész más irányba szeretnénk terelni Európa jövőjét, a béke irányába. Ha ugyanis béke van, ki lehet dobni a szankciókat, ezzel olcsóbb lesz az energia, ami azt hozza magával, hogy lendületet kap a gazdaság és könnyebb lett a családoknak is.
Sajnos az EU ezt most nem támogatja, ami a hazai politikai vitákat is kiélezi.
Magyarország a háború okozta nehéz helyzetben is megőrizte, hogy a hazai rezsiköltségek továbbra is a legalacsonyabbak Európában. Ha az energia árát megemelik, mert az orosz energiahordozók kitiltása ezt jelentené, akkor Magyarországnak a vásárolt energiáért körülbelül 800 milliárd forinttal kell többet fizetnie. A rezsicsökkentés ma ennyibe kerül, így ha Brüsszel keresztül viszi a döntését, a családok kétszer annyit fognak fizetni, mint korábban. Ez támogatja a DK és a Tisza Párt is.
Orbán Viktor kiemelte: komoly küzdelem lesz, hogy Brüsszel célja ne sikerüljön, és ebben a magyar kormánynak minden segítségre, minden támogatásra szüksége van. Ilyen a Voks 2025 véleménynyilvánító szavazás is, hiszen ez egyértelműsíti, hogy a kormány a magyar emberek akaratát közvetíti.
"Élet-halál harcot vív a DK a Tiszával. Nem a kormánnyal, mert azt a választópolgárok már eldöntötték, nem egyszer" – mondta Orbán Viktor. Nyilván a DK-sok Gyurcsány távozásában bíznak, hogy megerősödnek. Gyurcsány válása kapcsán megjegyezte: ez egy magánéleti helyzet, ez magánügy, ezt a kérdést a politikába nem szabad beemelni.
A honvédelmi miniszterről kiszivárgott felvétel kapcsán Orbán Viktor kijelentette: ez a magyar kormány hivatalos álláspontja.
A békéhez erő kell. Nem szabad összekeverni a Magyar Honvédséget az Üdvhadsereggel. Ez utóbbi egy civil, békés hadtest, ami béketevékenységet folytat. A Magyar Honvédség pedig arra való, hogy baj, támadás esetén megvédjék a hazát. Nekünk olyan hadsereg kell, amely kész és képes harcolni Magyarország szabadságáért és függetlenségéért, ha támadás ér bennünket
– tisztázta a helyzetet a miniszterelnök.
"Ami jobban zavar, az a volt vezérkari főnök szereplése ebben a kutyakomédiában" – mondta Orbán Viktor, hozzátéve: elbocsátotta a vezérkari főnököt, ugyanakkor erről nem akart többet beszélni, mert a honvédség ügyeit nem szabad a politikai ügyekbe belekeverni. Tegnap azonban olyan adatok kerültek nyilvánosságra, amelyek megmutatták a valóságot. A volt vezérkari főnök a hadsereg vezetését úgy fogta fel, hogy a magyar érdeket az ukránpártiságon keresztül lehet képviselni.
A mi politikai döntésünk, hogy Ukrajna támogatása ebben a háborúban és az uniós csatlakozás tekintetében ellentétes a magyar érdekekkel.
"Semmilyen nyomást nem fogadok el, amely abba az irányba terelné a hazai folyamatokat, hogy ukránbarát vonalat vigyen" – tette hozzá. A kormányfő azt hitte, a volt vezérkari főnök el fog bujdosni a zsírleszívás-botrány után, de ehelyett beállt a nemzeti erőkkel szembeni táborba.
Orbán Viktor alázúzta: a 2026-os költségvetés tartható. A politikai vita arról szól, hogy ukránbarát, vagy magyarbarát kormány lesz 2026 után – tette hozzá. Kiemelte: az a kérdés, hogy a magyarok pénze Ukrajnába megy-e, Brüsszel kötelez-e minket, hogy a magyarok Ukrajnát pénzzel támogassák, vagy pedig nem. A 2026-os költségvetés kiindulópontja, hogy nem ukránbarát, hanem magyarbarát kormány marad, ami azt biztosítja, hogy a magyarok pénze is itthon marad.
Orbán Viktor kormányfő arról is beszélt, hogy óriási háborús inflációs sokk érte Magyarországot a mögöttünk hagyott években. Próbáljuk visszarángatni az árakat a földre, mert több területen elfogadhatatlan az árak emelkedése. Éppen ezért be kell avatkozni az árrendszerbe. Európában a legtöbb országban be kellett avatkozni, de nagyon ezt jól csinálni.
A magyar kormány az árrésszabályozás mellett döntött.
Az élelmiszerárak szabályozása után azonban a háztartási cikkek árai is elszabadultak, így innentől ezen a területen a kereskedők árrése nem lehet több mint 15 százalék, ami nagy árcsökkentést indít majd el, ami a családokat nagyban segítheti a közeljövőben.