Albérlet

Így találhatsz albérletet jó áron

Bors

Létrehozva: 2025.05.18. 12:00

Sokféle okból kifolyólag kerülhetünk olyan helyzetbe, hogy kiadó lakást kell találnunk, ez azonban cseppet sem könnyű feladat, tekintve a magas árakat. Néhány alapvető pontot figyelembe véve viszont jól járhatunk.

1. A szó elszáll, az írás marad

Akármilyen lakást is találjunk, semmiképpen se mulasszunk el írásos bérleti szerződést kötni a tulajdonossal vagy az ingatlanirodával. Ebbe foglaljunk bele minden lényeges részletet, például a fizetési határidőket, a felmondási időt és módot, valamint a felek jogait, ami sok szempontból védhet minket. Ezen sose spóroljunk, hiszen probléma esetén jobban megüthetjük a bokánkat anyagilag, mintha megúsztuk volna a közjegyzői költséget - írja a Fanny magazin

költözés beköltözés lakáskulcs albérlet
Fotó: Illusztráció - Pexels

2. Nem mindegy, hogy hol van 

A lakás elhelyezkedése kulcsfontosságú kérdés: egy belvárosi, biztonságos, viszonylag csendes és jól megközelíthető környék jellemzően drágább, főleg, hogy az ilyen helyek a turisták által is preferáltabbak. A központtól kívül eső, kertvárosi vagy külső kerületi ingatlanok éppen azért kedvezőbb áron érhetők el. Ha hajlandóak vagyunk picit kevésbé népszerű és szolgáltatásokkal mérsékelten ellátott helyre költözni, jóval olcsóbban juthatunk albérlethez.

3. Számít még a közlekedés

Érdemes figyelembe venni a közlekedési szempontokat is. A több eszközzel is könnyedén megközelíthető környékek és házak emiatt a tulajdonságuk miatt igazán vonzóak. A főváros tekintetében például borsosabb áru lehet egy olyan albérlet, ahol metró, villamos és busz is közlekedik. Ezért aki szeretne spórolni, inkább vállalja, hogy olyan városrészre költözik, ahol esetleg többet kell sétálni.

4. Régit kontra felújított

A lakás fizikai állapota közvetlenül befolyásolja a kiadási árat: a felújított vagy új építésű lakások jóval drágábbak, mint a régebben épült ingatlanok, amik egyébként szintén jó választások lehetnek. Egy tiszta és rendben tartott, de némileg viseltes beltér is lehet kiváló lakhely. Ezekből kifejezetten népszerűek manapság a panelek, továbbá a régi bérházakban található lakások.

5. Sok jó ember kis helyen

Amellett sem lehet elmenni, hogy mekkora lakást választunk. A kisebb garzonok, főleg, ha galériával vannak ellátva, jóval kedvezőbb árúak lehetnek mint a több, akár 3-4 szobás kiadó ingatlanok. A döntést az igényeink, és az életmódunk alapján érdemes meghozni. Egy 30-40 négyzetméteres otthon két főre is elegendő lehet, ha a mindennapok nagy részét azon kívül töltjük.

6. Mit kell előre megfizetni?

A legtöbb tulajdonos vagy főbérlő 2 havi kauciót és rögtön az első havi bérleti díjat kéri a beköltözés előtt, előbbit a kiköltözéskor vissza kell adnia, amennyiben minden rendben van, és nem keletkezett kár az ingatlanban. Előfordul, hogy a magánszemélyek csupán 1 havi kauciót szednek be, ha pedig ismerősről van, szinte biztos, hogy ezzel az anyagi teherrel nem kell számolnunk. 

1. Figyeljünk még ezekre is

Az árat az is meghatározza, hogy mikor keresünk albérletet. Nyáron, kb. július közepén, amikor kiderülnek az egyetemi felvételi ponthatárok, általában megugrik a kereslet, ezzel az árak is. Ha tehetjük időzítsük a keresést tavaszra vagy késő őszre.

2. Inkább őket válasszuk 

Részesítsük előnyben a magánszemélyek hirdetéseit, ezek ugyanis olcsóbb albérleteket jelenthetnek. Az opciót külön be is állíthatjuk az ingatlankereső felületeken, de beléphetünk olyan közösségi médiás csoportokba is, ahol tulajdonosok hirdetnek.

3. Honnan jön majd a meleg?

Megtekintés idején kérdezzünk rá a rezsi költségeire, ami jelentős kiadás lehet a bérleti díjon kívül. Leginkább az nem mindegy, milyen fűtéssel rendelkezik az adott lakás, hiszen ez nagyban befolyásolhatja a számlák végösszegét.

4. Mutassa be a számlákat

Az első találkozáskor akár azt is kérhetjük, hogy mutassák meg nekünk az előző év számláit. Így feketén-fehéren láthatjuk, milyenek voltak a téli és a nyári hónapok, és mire számíthatunk a hónapok végén, ha mi magunk is beköltözünk.

5. A tulajdonos feladata lesz

Lényeges kérdés a közös költség is. Sok helyen ez nemcsak a szemétszállítást és a közös terek takarítását, világítását, de a vízfogyasztást, valamint a ház karbantartási költségeit és a felújítási alapot is tartalmazza. Utóbbi fizetése a tulajdonos feladata kell, hogy legyen.

6. Emiatt az ablakon szökik ki a pénz

Amikor először látjuk élőben a lakást, feltétlenül nézzük meg, milyen állapotban vannak a nyílászárók. A régi, elfáradt ajtók és ablakok beereszthetik a kinti levegőt, így könnyen kiszökhet a meleg télen. Mindez a rezsiköltségeinken is meglátszódhat.

7. Üres legyen vagy teli?

Egy bútorozott lakás kényelmesebb, főleg ha nincsenek saját holmijaink, ám emiatt a kiadó ingatlan ára is magasabb lehet. A kereséskor ezt a kérdést érdemes tisztázni magunkkal, és kiszámolni, hogyan járunk jobban.

8. Lehet, hogy cserélni kell

Azt is tanácsos szemügyre venni még a beköltözés előtt, hogy a meglévő berendezések milyen állapotban vannak. Fontosak a fűtőtestek, az elektronikus eszközök, de az ülő- és fekvőalkalmatosságok szivacsának állapota is.

9. Próbáljunk összefogni

Bár nem minden élethelyzetben és életkorban élhetünk ezzel a lehetőséggel, egy szoba bérlése lakótársakkal sokkal olcsóbb, mint egy önálló lakás. Ha teljes lakást bérelünk, akár 50-150 ezer forinttal is többet fizethetünk. Ezért célszerű párban, legjobb baráttal, testvérrel, más rokonnal közösen gondolkodni.

10. Tegyük inkább ezt mérlegre

Az, hogy el van-e látva klímával az adott lakás, akár több tízezer forinttal is megdobhatja a bérleti díjat. A tulajok a bérlők kényelmét is szeretnék maximalizálni ezzel a funkcióval, amiről mindenkinek érdemes eldöntenie, hogy szükséges-e a mindennapi életviteléhez.

11. Vigyázzunk a csalókkal!

Legyünk szemfülesek, mert rengeteg a csaló az albérletpiacon. Sokat spórolhatunk azzal, ha hiteles csatornákon keresztül keresgélünk, és nem adunk ki úgy pénzt a kezünkből idegeneknek, hogy nem is láttuk a lakást.

 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek