A Betz család egy titokzatos fémgömböt talált a birtokán. Később a család és a gömb is eltűnt. Vajon az idegenek állnak a háttérben? Azóta sincs megnyugtató magyarázat.
Amerikai Egyesült Államok, Florida, Fort George Island, Jacksonville, a földművelésből élő Betz család 1974. március 26-a éjjelén arra ébredt, hogy birtokukon egy hatalmas futótűz keletkezett. Kutatni kezdtek a megmagyarázhatatlan eredetű tűz okai után. Ekkor találtak rá a különös acélgömbre. Vajon idegenek technológiája áll a háttérben?
Ezüstszínű, sima felületű, méretre egy tekegolyónál valamivel kisebb, de a tömegét tekintve lényegesen nehezebb, 10 kg-os gömb mintha a semmiből termett volna ott. Amikor a család kutyája a gömb mellé telepedett nyöszörögni kezdett, és befogta a fülét a mancsával.
Amit még soha nem láttam tőle.
– nyilatkozta Gerri Betz 1974 áprilisában a St. Petersburg Times-nak. Gerri Betz fia gitározott, és ekkor észrevette, hogy a gömb reagál a gitár hangjára, lüktető hangot ad ki, amitől a család kutyája megijedt. Az igazi fordulat: a földön ültek, és egymás felé gurították a gömböt. Amikor meglökték a gömb félúton megállt és magától megváltoztatta az irányt, visszatért Gerrihez, aki gurította. Ezután úgy kezdett viselkedni, mint egy hűséges házi állat. Gerri észrevette, hogy a napsütés hatására még elevenebb lett. Néha a gömb által kibocsájtott rezgések földöntúli orgonahangzássá álltak össze. Később gömb elkezdett agresszíven viselkedni. Hatására ajtók csapódtak be, és fülsüketítő hangot adott ki. A család ezután döntött úgy, hogy átadja a haditengerészetnek.
Megállapították, hogy rozsdamentes, speciális fémötvözetből készült, de üreges belsejében olyan kisebb gömbszerű tárgyak vannak, amelyeknek atomtömege 140 dalton. A Földön a legnehezebb atom az uránium 92 dalton, így ezek szupernehéznek számítanak. Viszont az acélgömb kérgének súlya megegyezik az egészével, vagyis ami benne van, annak nincs tömege. A tudósok arra jutottak, hogy ha szétvágnák, akkor az apró gömbök alkotóelemei elveszíthetik stabilitásukat. Az pedig egy termonukleáris fegyver hatásával érne fel és iszonyatos robbanással járna. Így végül felfüggesztették a vizsgálatát.
Mivel a tudományos közösség nem tudta megfejteni a gömb titkát, rengeteg elmélet született. Például, a gömb a spanyol konkvisztádorok korából származó ágyúgolyó, a Betz csald régi padlójának egyenetlenségei. A legmeggyőzőbb magyarázat az új-mexikói Taosban élő James Durling-Jones szobrászművészig vezethető vissza, aki nagyon hasonló rozsdamentes acélgömbökből álló szobrokat készített. 1971-ben miközben ezeket a gömböket szállította a Volkswagenjében, néhány leesett a csomagtartójáról Jacksonville közelében, köztük az is, amelyet a Betz család talált meg három évvel később. De az út, ahol Durling-Jones elhaladt 32 km-re volt attól a helytől, ahol a Betz család rátalált a gömbre, és a tűz előtt az a terület gazzal, bokrokkal és fákkal volt benőve. Kielégítő magyarázat mai napig nincs.
Betzék hirtelen zárkózottá váltak, és nem nyilatkoztak többet. Egy napon eltűntek. Legendák kaptak szárnyra, hogy megjelent egy titokzatos férfi, aki fizetett a gömbért, és a család a pénzből az ország másik végébe költözött. Mások az amerikai kormányt gyanúsították, hogy megölték Betz-éket. Vagy a gömb valódi birtokosai, a földönkívüli civilizáció vitte el a családot? Többen úgy vélik, ez a „végzet gömbje”, egy jel, a kozmikus gonosz terjedésének egy következő állomását jelenti. Egy biztos: a mai napig nem derült fény eredetére.