Örökség

Világszenzáció: ezt hagyta a magyarokra Ferenc pápa – fotók

Létrehozva: 2025.05.04. 09:30

Kitartás és isteni gondviselés hozott létre egy olyan közösségi teret, amelyet maga a Vatikán – és így a néhai Szentatya is - engedélyezett. Ferenc pápa Budapest belvárosában egy örökséget hagyott a magyarokra. Ezt látnod kell!

Olyan egyedüli lehetőséget kapott két budapesti pap, Rónaszéki János és Horváth Zoltán a csapatával, amire a világon eddig még nem volt példa. Ferenc pápa szellemi örökségét egy különleges misszióval vihetik tovább!

Ferenc pápa
Különleges lehetőséget, amit Rónaszéki János (a képen) és Horváth Zoltán atya Ferenc pápa miatt létre hozott / Fotó: Bánkúti Sándor

Ferenc pápa kezet fogott vele

Milliók zokogtak, miután húsvéthétfőn meghalt Ferenc pápa. A katolikus egyházfőtől egy világ búcsúzott az április 26-i temetésén, és bár ő megtért a Teremtőhöz, a szellemi öröksége örökre velünk marad – ezt vallja a fiatal budapesti pap, Rónaszéki János is, a Budapest-Pestszenterzsébeti Szent Erzsébet-templom káplánja, aki Horváth Zoltánnal, a Budapest-Terézvárosi Avilai Szent Teréz-templom plébánosával szenzációs ötlettel álltak elő: egy kávézót nyitottak, amit maga Ferenc pápa hagyott jóvá!

A Szentatya kétszer is járt Budapesten 2021 és 2023 között. Először az 52. Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszuson szólt a magyar hívekhez 2021. szeptemberében a Hősök terén. János atya a kulisszák mögött foghatott vele kezet.

Diakónusok voltunk, közvetlenül ott lehettünk mellette. A mise előtt egy kézfogással üdvözölt minket a sekrestyében, a színfalak mögött. Hatalmas nagy élmény volt! Vele Isten jelenléte valahogy kézzel fogható volt. Kisugárzása, hitelessége volt, ami nekem egy nagyon nagy emberi tapasztalat volt. A vele való találkozás küldetést adott.

- árulta el a Metropolnak János atya.

A Szentatya kezet fogott János atyával az első budapesti látogatásakor / Fotó: Olvasói

A pápai találkozás ihlette meg a két atyát, és létrehoztak egy olyan helyet, amit eddig még senki - a Franciscus Alapítványt és a Café Francescót.

Szerettük volna a Szentatya egyházképét, a Magyarországon tett látogatásának a lendületét egy kicsit tovább vinni. Ennek az apropóján hoztuk létre a kávézót. A célunk, hogy Ferenc pápa szellemi örökségét ápolja. A kávézó egy közösségi tér, ahol mindenkit szívesen látunk 

– árulta el János atya, akinek egy célja van: a fiatalokat közelebb vinni a hithez és az egyházhoz.

Nemcsak a közösségépítés, a hit és a remény továbbadása is a célja János atyának és csapatának a kávézóval / Fotó: Bánkúti Sándor

A kávézó 2024. szeptemberében nyitotta meg kapuit, ám göröngyös út vezetett el az ajtónyitásig. Hatalmas összefogás - papok, magánszemélyek adományai keltették életre. 

A két kezünkkel hoztuk létre. A festéstől kezdve az ajtócsiszoláson át mindent mi csináltunk itt a csapattal. Nem volt realitása, hogy működőképes dolog lesz, mégis akkor jöttek a segítségek.

– vallotta be büszkén az atya.

A kávézó és az alapítvány engedélyt kapott rá, hogy a Szentatya nevét és arcképét missziójukhoz használhassák / Fotó: Bánkúti Sándor

Áldását adta

Jánosékat hatalmas megtiszteltetés érte: a Szentatya halála előtt engedélyezte nekik, hogy a nevét és az arcképét a missziójukhoz használhassák!

Írtunk a Szentatyának levelet, amiben leírtuk, hogy nyitottunk egy kávézót. Szerettük volna átadni az üzenetet Ferenc pápának, hogy köszönjük, hogy itt járt és inspirált minket a kávézó, a misszió létrehozásában

 - mutatott rá János atya.

Az V. kerületben nyílt meg tavaly ősszel a Café Francesco / Fotó: Bánkúti Sándor

Kiemelte:

A vatikáni nagykövetségen keresztül megkaptuk a szentszéki engedélyt Ferenc pápa nevének és képének használatára. Mondhatni, hogy Ferenc pápa örökségeként itt van ez a kávázó és az alapítvány. Ilyen formában is át tudjuk adni a szellemi örökségét adni a magyaroknak

– árulta el. 

Szerinte a mai fiatalokat nehéz hittel megszólítani. A kávézó ebben formabontó, hiszen nem térít, hanem a Szentatya tanait előadásokkal, programokkal – és gőzölgő kávéval adja át. Papok, turisták és diákok térnek be az V. kerületi kávézóba. „Egy mai fiatal előbb bemegy egy kávézóba, mint egy templomba vagy egyházi közegbe. Közelebb szeretnénk őket vinni ezzel a kávézóval az egyházhoz. A hídszerepet akarjuk betölteni” – zárta szavait. 

 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek