Elképesztő

Ezért sötétült el Spanyolország – Itt vannak az okok!

Létrehozva: 2025.05.06. 06:50

A napenergia-hálózat is szerepet játszhatott abban, hogy az Ibériai-félszigeten elment az áram. Az eset rávilágított arra, hogy mennyire sebezhető a rendszer!

2025 április 28-án délben súlyos áramszünet sújtotta Spanyolországot, Portugáliát, valamint Dél-Franciaország és Andorra egyes területeit.  Több mint 50 millió embert érintett a feszültségkimaradás. Különösen a déli régiókban volt elhúzódó a szolgáltatás helyreállítása. A háttérben technikai okok, főként az elektromos hálózat instabilitása álltak, amelyet több tényező együttes hatása váltott ki. 

áramszünet
Áramszünet: A feltételezések szerint a dominóhatást néhány délnyugat-spanyolországi naperőmű lekapcsolódása indította el (Fotó: AFP)

Az áramszünet okai

Az áramkimaradás rávilágított arra, hogy mennyire sebezhető a rendszer, valamint, hogy milyen nagy mértékben függnek mindennapjaink a villamosenergiától.

A spanyol hálózati szolgáltató (REE) szerint az esemény előtt néhány perccel ingadozások jelentkeztek az elektromos hálózatban, majd hirtelen megugrott a szélerőművek termelése. Ezután automatikusan leállt az áram export Franciaország felé, és több atomerőmű is lekapcsolódott a rendszerről. Ezek a gyors leállások kibillentették az áramellátás egyensúlyát, és másfél másodperc alatt a hálózat összeomlott.

A feltételezések szerint a dominóhatást néhány délnyugat-spanyolországi naperőmű lekapcsolódása indította el.  Az országban jelentős részben megújuló energiaforrásokra, főként nap- és szélenergiára támaszkodnak, amelyek nem termelnek egyenletesen. Felhősebb vagy szélcsendesebb időjárás  esetén kevesebb áram jön létre. A rendszer szinkronizálásához szükséges stabil energiaforrások (mint az atomerőművek) viszont csak részlegesen működtek, így nem tudták megfelelően kiegyensúlyozni az ingadozó termelést. A vízerőművek sem tudták már kompenzálni a frekvencia billenéseket.

 Bízhatunk a nap és szél energiában? Mennyire lehet infrastruktúrákat építeni a megújuló energiára? (Fotó: AFP)

Bár a naperőművek leállása önmagában nem volt  kiváltó ok, a túltermelés kezelése és a rendszer kiegyensúlyozásának hiányosságai együttesen járultak hozzá a krízishez. A szakértők szerint a technológia elvileg rendelkezésre áll a hasonló problémák megelőzésére, a kérdés inkább az, hogy ezeket mennyire hatékonyan alkalmazzák a gyakorlatban. Az eset kivizsgálása még folyamatban van, de világossá vált, hogy a modern, megújulókon alapuló energiarendszerek komoly kihívásokkal néznek szembe, ha a stabilitásuk nincs kellően biztosítva.

 

 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek