205 méterre hajít az ország legjobb távdobója

205 méterre hajít az ország legjobb távdobója

pecás
PUBLIKÁLÁS: 2021. november 10. 14:15
Több mint 800 ezer horgászigazolvánnyal rendelkező pecás van Magyarországon, és ez a szám egyre csak növekszik. A Bors hetente jelentkezik horgászrovatával, amellyel még több embert kívánunk kicsalni a tó- vagy folyópartra. Ezúttal az ország legjobb távdobójával, Fejes Lászlóval beszélgettünk.
K. D.

A pecások nemcsak a kifogott halak méretével versenyeznek egymással, hanem abban is, ki tudja a legmesszebbre dobni a szerelékét. Több olyan tó is van Magyarországon, ahol a parttól nagy távolságra tanyáznak a kapitális pontyok, ha a csalit nem tudjuk odáig eljuttatni, akkor kevesebb az esélyünk.

Vízpart helyett mező

Ezért kezdett el gyakorolni Fejes László, aki technikáját addig csiszolta, hogy 205 méteres dobásával megnyerte a távdobó országos bajnokságot.

– Négy évvel ezelőtt kezdtem el ezzel foglalkozni.A Maconkai-víztározóra járok pecázni. Azt vettem észre, hogy nagy távolságban tanyáznak a pontyok, minél messzebbre dobtam, annál eredményesebb lettem. A 200 méter fölötti dobáshoz sok gyakorlás szükséges, június óta készültem az országos bajnokságra – fogalmazott a Borsnak Fejes László, aki nem vízparton, hanem egy budapesti réten gyakorolt a versenyre.

– Máshol nem lehet pontosan lemérni, hogy mekkora távolságra hajítod el a szereléket. Ezt a gyakorlatban úgy kell elképzelni, hogy van egy kiindulópont, attól 150–200 méterre egy-egy karót húzok ki, ezekre láthatósági mellényt teszek, ez adja meg az irányt, és így könnyebben le is tudom mérni a távolságot.

Nem az erőn múlik

Bár sokan azt hiszik, a nagy dobáshoz duzzadó bicepszek és drága felszerelések szükségesek, ez nem igaz. Az országos bajnok szerint 70 százalék a technikán múlik.

A távdobásra nem lehet konditeremben készülni – szögezte le Fejes. – Nehéz megfogalmazni, milyen technika kell ehhez. A versenyen az a szabály, hogy a fej fölött kell dobni, és maximum két lépést tehetsz meg.

A versenyeken a szerencse szerepe elhanyagolható, az eredmény sokkal inkább a versenyző felkészültségén múlik. Ettől függetlenül a szél megviccelheti az embert.

– Az ob-n 40 méter széles területen belül kellett tartani az eldobott súlyokat, csak akkor számított érvényesnek a dobás. Egy erősebb szél kifújhatta volna a pályáról, ezért a dobásnál ezt is számításba kell venni, és a távolságot is befolyásolhatja – tette hozzá.

Cél a vb

A távdobás egyre népszerűbb a világban, ezt mi sem bizonyítja jobban, mint az, hogy 2023-ban vb-t rendeznének. László célja az, hogy ott is megmérettesse magát.

– Az már egy más szint lenne – fogalmazott az országos bajnok. – A rövid távú célom pedig az, hogy jövőre megvédjem az ob-címemet, valamint népszerűsítsem ezt a szakágat az országban. Sosem felejtem el, hogy a feeder kategória győztese, Medgyesi Zsolt jött segíteni, amikor tanácsot kértem tőle, azóta is együtt edzünk. Ezt szeretném folytatni, így szívesen állok azok rendelkezésére, akik kedvet kaptak a távdobáshoz.

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.