Krokodil füleit rejtette a hosszú parókája alá Mozart

Krokodil füleit rejtette a hosszú parókája alá Mozart

Mozart
PUBLIKÁLÁS: 2020. május 07. 11:30
Ötéves korában már darabot komponált az európai komolyzene történetének egyik legnagyobb alakja, Wolfgang Amadeus Mozart. A csodagyerekként is emlegetett géniusznak abszolút hallása volt, annak ellenére, hogy bal füle megállt a fejlődésben.
Bors

Hetedik és egyben utolsó gyerekként látta meg a napvilágot Mozart, bár a felnőttkort csak nővérével ketten élték meg. Édesapja, Leopold Mozart 1743-ban került Salzburgba, ahol az érseki udvar zenekarának a hegedűse volt, így nem csoda, hogy a világhírű zeneszerzőnek születése óta a zene körül forgott az egész élete. Négyévesen megtanult egy szonátát Mozart nővére, Nannerl feljegyzései szerint az édesapjuk már csecsemőkorában énekelt a művésznek, és ütötte hozzá a taktust. Közben azt figyelte, hogy hogyan reagál a kisded ezekre a számára ismeretlen hangokra.

Há­roméves korában apja már kisebb zongoraműveket tanított meg neki. Nem csoda, hogy Wolfgang érdeklődését hamar felkeltette a zene, mindössze négyévesen egy óra alatt megtanult egy teljes szonátát, és csupán félóra kellett neki egy menüett elsajátításához. Ötévesen már saját zongoradarabokat gondolt ki, amit édesapja vetett papírra. Ez nemcsak a korára való tekintettel elképesztő teljesítmény, de Mozart ennyi idősen még a hangjegyeket sem ismerte. Egyedül a hallására támaszkodott, nemmeglepő, hogy mindenki csak csodagyerekként emlegette őt. Ebben a kimagasló teljesítményben az úgynevezett abszolút hallása segítette, ami azt jelenti, hogy képes volt arra, hogy egy hangot meg tudjon nevezni bármilyen hasonlítási alap nélkül.

A tu­­dósok máig nem tudják el­dönteni, hogy ez a ké­pesség va­jon benne van-e mindenkiben. Egy biztos, csak akkor bontakozhat ki ez a tudás, hogy ha négy­éves kor előtt már megkezdődik a professzionális zenei képzés. Az ördög művének hitték torz fülkagylóját Bármennyire is különös, nem ez az egyetlen elképesztő dolog, ami a zseni füléhez köthető. Mozartnak ugyanis úgynevezett krokodilfüle volt. Ez azt jelenti, hogy a művész bal fülkagylója a fejlődési szakasz korai stádiu­mában megállt a fejlődésben, tehát fülkagylója nem tudott teljesen kifejlődni. A csökött szervnek nem volt meg a spirális formája, sőt még a fülcimpa is hiányzott róla.

Nem csoda, hogy Mozart egész életében hosszú hajával takargatta torz fülkagylóját, ami leginkább a hüllőkéhez hasonlított, ezért is nevezték krokodilfülnek abban az időben. Ám a rendellenessége egyáltalán nem gátolta őt a hallásban annak ellenére sem, hogy a külső hallójáratának a bemenetele résnyire beszűkült. Nem csak hiúságból takargatta a szervet Mozart, abban az időben az ilyen elváltozásokat az ördög művének tekintették. Így nem csoda, hogy hosszú fehér pa­rókáját mindig a fülére húzta, hogy még véletlenül se pillanthassa meg senki mélyen elhallgatott titkát. Egyetlen rajz örökítette meg a híres zeneszerző elváltozását, amin jól látszik torzsága. Órákig is eltartott, mire felrakták A 17. században szinte nem is létezett olyan férfi, akinek ne lett volna legalább egy, lószőrből vagy kecskeszőrből készült rizsporos parókája. A por rajta púder volt, ezzel illatosították, egyheti átlagkeresetbe került a legolcsóbb darab. A kontinensen végigsöprő szifiliszjárvány miatt rengeteg férfinak kopaszodott meg a fejtetője, ami abban a korban igencsak szégyellnivaló volt.

A legenda szerint Samuel Pepys londoni polgár testvére a szifilisz miatt teljesen elvesztette a haját. Ekkor Samuel megígérte neki, hogy kitalálnak valamit a problémájára. Így készült el a világ első parókája, ami a 17. században a francia udvar kihagyhatatlan kelléke lett. XIV. Lajosnak is ritkulni kezdett a haja, ezért parókához folyamodott, majd egyre többen kezdték el hordani az udvarban. A rizsporos paróka egyfajta kultuszjelképpé nőtte ki magát, a gazdagság jelképe lett. Azt már kevesebben vallották be, hogy az ikonikus álhaj a fejtetvek szeretett otthonává vált. A műhajat egyszerűen csak meleg vízben áztatták, és miután megszáradt, már ismét hordani kezdték. Az sem tántorította el a kémyszerű divat követőit, hogy a felhelyezése gyakran órákig is eltarthatott, emiatt nem szívesen vették le a fejükről.

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.