Izgalmas kutatás kezdődött Kaliforniában, ahol egyebek közt a 10–12 hónapos Orlovits Jánoska több száz évvel ezelőtt mumifikálódott holttestét vizsgálják magyar és nemzetközi szakemberek.
– Akár jelenlegi gyermekbetegségek gyógyításához is utat mutathat ez az apró test, amelyet CT-vizsgálatnak alávetve virtuálisan boncoltak, s a lágy szöveteiből az egyre fejlődő technika révén számtalan új információt igyekeznek kinyerni a kutatók – mondta Kiss-Stefán Mónika, a magyar antropológusok szóvivője, aki szerint a tudósok számára valódi kincsesbányát jelentenek a váci Fehérek templomából előkerült múmiák.
A balzsamozáson vagy füstölésen keresztülment leletekkel ellentétben ugyanis természetes módon maradtak épek, minden belső szervükkel együtt. Mindez az altemplom klímájának, állandó hőmérsékletének és szellőzésének köszönhető, valamint annak, hogy a koporsóba fenyőforgácsot tettek, ami felszívta a testnedveket.
– A 265 holttest egyikénél megtaláltuk a vastagbélrákot előidéző mutációt, így a betegség már a 18. században létezett. Ahogy a váci múmiák azokat a TBC-vel kapcsolatos korábbi nézeteket is megcáfolták, amelyek a 19. századra tették a tuberkulózis elterjedését – magyarázta a szóvivő.