Veszélybe került egy több száz éves szőlőtőke Pécs belvárosában. Egy társasház építése miatt kell kivágni a hatalmas növényt.
Ízletes, mézédes gyümölcsöt terem az a pécsi szőlőtőke, amit most egy óriási társasház építése miatt ki kell vágni. A tőke létezése véletlenül derült ki, mert az adás-vétel lebonyolításához hiányzott egy településképi vélemény. Az önkormányzat ügyinézője a helyszínen szembesült a ritkasággal.
– A tőke semmiféle természetvédelmi oltalommal nem rendelkezik, ezért ha meg akarják menteni, akkor sietni kell – mondta a Borsnak Lovász István, Pécs jegyzője. A tőkét megvizsgálta Pécs fő építésze és a Szőlészeti Kutatóintézet munkatársa is, így derült ki, hogy a tőke műemlék jellegű.
A főépítész úgy nyilatkozott: remélik, hogy az új tulajdonosok figyelembe veszik a tőke eszmei és kulturális értékét.
A világ – hivatalosan elfogadott – legidôsebb szőlőtőkéjének Guinness-rekordjával a szlovéniai Maribor büszkélkedhet, egy 350 éves növénnyel. A nem hivatalos rekorder azonban Pécsen van. Egy ennél öregebb szőlő a belváros egyik szűk udvarában, a turisták szemétől rejtve él. A kíváncsiskodók hajnalban is képesek felzargatni a családot, ezért a tulajdonos szeretné titokban tartani a címet, csak annyit árult el, hogy a történelmi belváros északi felében, nem messze a városfaltól található. Korát 450-500 évre becsülik, valamikor a török időkben, az 1500-as években ültethették. Egy Itáliából származó fajtáról van szó, neve Rosa menna di vacca vagyis magyarul rózsaszín tehéntőgy. Azért hívják így, mert érett formában arra hasonlít.