Magányos őrültek vagy jól szervezett fanatikusok? Milyenek a magyar terroristák? Sorozatunkban hírhedt merénylőket és eseteket mutatunk be.
Hatvanegy évesen, a világtól elvonultan él egy vidéki faluban a balassagyarmati túszejtés életben maradt elkövetője. Pintye László 17 éves volt, amikor 1973 januárjában bátyjával betörtek a Geisler Eta leánykollégiumba.
Húsz lányt tartottak fogva hat napon át az apjuktól szerzett fegyverekkel. Útlevelet, dollárt követeltek, hogy Nyugatra mehessenek. Csak négy hónap telt el a müncheni terror óta, ahol 11 sportolót ejtett túszul egy palesztin terrorszervezet. Ihletet is abból merítettek.
– Először viccnek gondoltuk az egészet, de egyre komolyabbá vált a helyzet – emlékezett vissza az egyik túsz. Lászlóék tudták, hogy ez terrorcselekmény. Egy idő után csak sodródtak az árral – világos volt, hogy követeléseiket nem teljesítik. A hatodik napon Andrással végeztek a mesterlövészek. Három lövést kapott. – Jaj, meghalok! – kiáltotta utoljára a 18 éves fiú. A lányok kiözönlöttek, László megadta magát. 12 évet ült le. Megbánta tettüket. Szüleiket még akkor elköltöztették Balassagyarmatról, ők is új név alatt kezdtek új életet. A kádári Magyarország legkomolyabb terrorcselekménye volt ez, Európa második túszejtési ügye. A hatóságok egyenként vették rá a szemtanúkat: senkinek nem beszélhetnek.
László egy fiatal írónőnek nyílt meg végül. Hatala Csenge, a túszejtést feldolgozó Hírzárlat szerzője így emlékezett:
– Nálam voltak András hamvai. László úgy tudta, hogy a testvérét jeltelen sírba temették, távol Balassagyarmattól. A városban többen úgy tudták, elhamvasztották, és a hamvait szétszórták. Egyik sem volt igaz. Egy temetőben megtaláltam András urnáját – mondta a Népszabadságnak. Azóta is László őrzi András hamvait....
3. rész: Izraeli busz robbant a Ferihegyi úton
4. rész: Meg akarta ölni a szovjet minisztertanács elnökét l Magyar merénylet de Gaulle ellen