Egy fideszes politikus és a Demokratikus Koalíció is feljelentést tett közveszéllyel való fenyegetés miatt, miután kedden Hajdu János, a Terrorelhárítási Központ (TEK) vezetője egy hétvégi elfogás kapcsán nem zárta ki, hogy az ügyben akár iszlamista csoportokhoz köthető személyek is érintettek.
Később bebizonyosodott, hogy ez nem igaz. A Fővárosi Törvényszék egyenesen úgy fogalmazott: mindössze második világháborús hobbitörténészekről és relikviagyűjtő fiatalokról van szó. A négy személyből hármat eleve szabadon bocsátottak, mert az ügyészség nem indítványozta az előzetest, a negyedik gyanúsított, S. Roland esetében pedig a bíróság jutott ugyanerre.
– Tűzijátékhoz használtuk fel, semmilyen terrorcselekményhez nincs közük – ezt a bíróságról távozóban mondta S. Roland az újságíróknak. Az ő házában – ahol édesanyjával és nevelőapjával lakik – találtak olyan eszközöket, amiket Hajdu „bombalabornak” nevezett.
– Én ebben az ügyben már senkinek semmit nem hiszek el – reagált megkeresésünkre Tarjányi Péter biztonsági szakértő. Úgy véli, a szakértői jelentést meg kell várni, hiszen ha tényleg robbanóanyagok voltak a fiataloknál, akkor nem lett volna szabad elengedni őket. – Egy világháborús gyújtótöltet nem relikvia, aki ilyet talál, be kell jelentenie, nem furikáznia vele – utalt arra, hogy a fiatalok egy Veszprém környéki erdőben találtak a tárgyakra, majd vitték azokat autóval Budapestre, amikor lecsapott rájuk a TEK.
Sokan úgy vélik, Hajdu elhibázott nyilatkozatai is hozzájárultak a félreértésekhez. Minderről Ibolya Tibor fővárosi főügyész azt mondta: – Az ilyen típusú bűncselekmények felderítésének kérdései nem a nyilvánosságra tartoznak, ezért kifejezetten árthat, ha ezekről sajtópolémiát folytatnak.
A történtekre mindenesetre a világsajtó is felfigyelt, egyebek között a brit BBC is a TEK mellényúlásáról cikkezett.