Aktuális

Ankara: a félelem benne van a levegőben

BLN

Létrehozva: 2015.10.13.

Hónapok óta érezhető volt a félelem Törökországban. A Borsnak sikerült utolérnie egy Ankarában élő magyar nőt, aki a júliusi merénylet óta rette­gett attól, hogy a támadásnak lesz folytatása. Július 20-án a szír határ melletti, főleg kurdok lakta Surucban robbantottak, és harmincketten haltak meg.

– Sokan éreztük akkor, hogy nincs vége. Személy szerint azóta nem járok bevásárlóközpontba, kerülöm a pályaudvarokat, a metrót. A félelem benne volt a levegőben – mondja az ankarai egyetemen dolgozó Éva.

– Amit most látok, kétségbeesés, keserűség, fájdalom. Törökországban szokás, hogy a gyászolók elhunyt szerettük fotóját tűzik a szívük fölé. Ahogy ma mentem be az egyetemre, a szembejövőkön ugyanazt láttam: nem fényképet, hanem fekete gyászcédulát. Mindenkit megrendített a tragédia – folytatja Éva. A kórházak előtt, mint mondja, sorok kígyóznak: mindenki szeretne vért adni, most arra van szükség.

– A szomorúság ellenére hihetetlen összefogásra képesek az emberek – mondja az asszony. – A szombati kettős öngyilkos merénylet óta folyamatosan köröznek a helikopterek a város felett. Szomorú, hogy ez félelmet ébreszt az emberekben, hiszen épp azért teszik, hogy megnyugodjanak.

Tovább nőtt a vasárnapi ön­gyilkos merénylet áldozatainak száma: a hivatalos adatok immár kilencvenhét halottról és legalább százhatvan sebesültről szólnak.

– Nem tudunk magyar áldozatokról és sebesültekről sem. Nagyon fontos, hogy az országba turistaként érkező magyarok jelentkezzenek be a konzuli szolgálatnál. Ankarában és környékén hatvan magyar tartózkodhat, Isztambulban úgy kétszáz fős közösség van jelenleg is. A legjobb, ha kerülik a tömegrendezvényeket, a bevásárlóközpontokat, pályaudvarokat, a metró környékét – mondta el a Borsnak Kiss Gábor ankarai magyar nagykövet.

Nem futottak be magyar érintettségről szóló információk a Magyar Utazási Irodák Szövetségéhez sem, a magyarok inkább Isztambulban vagy a tengerparton töltik az idejüket.

Ahmet Davutoglu török mi­niszterelnök az Iszlám Államot sejti a robbantások mögött. Az elkövetőket DNS-minták alapján próbálják azonosítani, a hatóságok abban bíznak, hogy az eredmény közelebb viszi őket a terrorcsoport azonosításához is. Ankarában a merénylet után ezrek tüntettek, a kormányt hibáztatják, hogy nem tudták megfékezni a támadást. .

Törökország a II., fokozott biztonsági kockázatot jelentő országok között van, a külügyminisztérium nem tervezi a besorolás megváltoztatását. 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek