Becsöngettek, vagyis az iskolák újra hangosakká váltak, de nem csupán a gyerekzsivajtól, hanem a mobiltelefonoktól is. Utánajártunk, mikor, hol használhatják a diákok a masinát.
Központi jogszabály a mobiltelefonok iskolai használatára vonatkozóan nem tartalmaz rendelkezést. Ezt a kérdést az iskolák a házirendjükben szabályozhatják a helyi sajátosságokra tekintettel – tájékoztatta a Borsot Fiedler Anna Mária, az Emberi Erőforrások Minisztériumának sajtóreferense. Pedig manapság a kisiskolás is lehet mobiltelefon-tulajdonos.
A suliban viszont tiltott eszköz, az általános iskoláktól a felsőoktatási intézményekig mindenki másként szabályozza a diákjait.
– Az órákon ki kell kapcsolniuk a készülékeiket. A szünetekben használhatják, például zenehallgatásra, de csak fülhallgatóval. Ha órán valakinek megszólalna a telefonja, azt a tanár elveheti, és a nap végén visszaadja – mondta a Borsnak Bartha Kornélia, a Kőbányai Janikovszky Éva Általános Iskola Üllői úti tagintézményének vezetője. A gimnazisták sem élveznek kivételt, noha náluk már lassan „létszükséggé” válik az okoskütyü.
– A mobiltelefon-használatra vonatkozó szabályozás az iskola házirendjében szerepel. Diákjaink a tanórák idejére kötelesek kikapcsolni a mobiltelefonjukat, kivéve, ha tanórai feladatot végez rajta, például a számológépet használják. Ám a szünetekben bárki használhatja a készülékét – tájékoztatott Szűcs József, az Óbudai Gimnázium igazgatója.
A felnőttoktatásban már nincs szükség nevelésre, de a mobiltelefonok néha számukra is érdekesebbek az órán elhangzottaknál.
– Felnőtteket tanítok, akiknek meg sem tilthatnám, hogy használják a telefonjukat. De ezeknek az intelligens fiataloknak eszük ágában sincs az előadásokon SMS-t írni vagy a Facebookon csevegni. Fontosabbnak tartják a közös munkát, vagyis a tanulást – mondta a Borsnak Nagy Ádám, az egyik fővárosi magánintézet pedagógusa. Aki hozzátette, ebből a szempontból lényegesen könnyebb a helyzetük, mint az általános iskolákban és gimnáziumokban dolgozó kollégáiknak