Bár már több mint három éve becsukódott a sátoraljaújhelyi börtön ajtaja Ambrus Attila mögött, a raboskodás még kísérti: a papír karszalagról is a bilincs jut eszébe.
A Viszkis, a kilencvenes évek legismertebb sorozatrablója hat év alatt harminc pénzintézetet támadott meg, miközben az őt üldöző rendőrökből többször is bohócot csinált. Eredetileg 17 év börtönt szabott ki rá a bíróság, de jó magaviselete miatt 12 év után, 41 évesen szabadult. A rácsok mögött megtanult angolul és kerámiát készíteni, leérettségizett és a Dunaújvárosi Főiskola kommunikáció szakát is elvégezte. Azon kevesek közé tartozik, aki a börtönévek után be tudott illeszkedni a társadalomba. Kerámiáival járja a vásárokat, a portéka bevételéből tartja el magát. Gondosan számlát ad mindenről. Messzire kerüli a legkisebb törvénysértést is, mert soha többé nem akar visszakerülni a sittre. A 12 év raboskodás kitörölhetetlen nyomokat hagyott benne.
Valószínűleg emiatt van az a fura szokása, hogy ha jegyet vált egy koncertre, a belépésre jogosító papírszalagot nem teszi fel a csuklójára. Egy szemtanú a bulinegyedben figyelt fel a Viszkis karszalagfóbiájára.
– Meglepetten láttam, hogy az egyik népszerű belvárosi szórakozóhely pénztáránál Ambrus Attila áll előttem a sorban. Akkor bizonyosodtam meg róla, hogy valóban a híres-hírhedt rablót látom, amikor a beléptetésnél nem engedte, hogy a feltegyék a kezére a karszalagot. Azzal indokolta, hogy ki nem állhatja, ha bármi körbefogja a csuklóját, mert az olyan, mint a bilincs – mesélte olvasónk.
Próbáltunk Ambrus Attilától személyesen többet megtudni a karszalagfóbiáról, de nem kívánt nyilatkozni.
A börtönnek pontosan az a feladata, hogy a bent töltött idő alatt megváltoztassa az embert, és visszatartó erőként hasson. Ambrus Attila esetében azonban nem biztos, hogy ennyire komoly a helyzet.
– Két válasz lehetséges: a börtön valóban okozhat olyan lelki traumát, ami után egy karszalag is béklyó, s az jut az illető eszébe, hogy mit és hogyan élt át odabent. De ennél valószínűbb, hogy csak jókedvében nem akarta felvenni a papírszalagot – magyarázta dr. Bilkei Pál kriminálpszichológus.