Bár Varga Viktor csókja nem lesz olyan híres, mint Mona Lisa mosolya, arra jó volt, hogy a műkincsekre rontó vandálokra, elmebetegekre irányítsa a figyelmet.
A Leonardo da Vinci által az örökkévalóságba emelt hölgy ezúttal legfeljebb megszeppenhetett, amikor a magyar celeb a Louvre-ban felugrott a korlátra és csókot lehelt a védőüvegre.
Ám az elmúlt 100 évben többször is volt oka alapos ijedtségre – mármint Mona Lisának. Egy férfi például 1956-ban követ hajított az akkor még mindenféle védelem nélkül megtekinthető alkotásra, húsz évvel később egy japán nő esett neki spray-vel, 2009-ben pedig egy orosz nő az ajándékboltban vásárolt da Vinci-bögrét (!) hajította az ekkor már felállított plexire.
Szobafestő lopta el Mona Lisát
Ám a legizgalmasabb kalandra 1911. augusztus 21-én került sor. Egy Vincenzo Perugia nevezetű szobafestő a hétfői zárva tartás alkalmával a személyzet fehér köpenyében olyan suttyomban emelte le a falról a képet, hogy annak eltűnését csaknem harminc (!) órával később, a kedd délutáni nyitás után vették észre.
Még Pablo Picassót is bevonták a nyomozásba, mindhiába. Ám két évvel később Vincenzo barátunk már igencsak pénzzé kívánta tenni a zsákmányt, amelyet a firenzei képtár igazgatójának ajánlott fel, utóbbi köszönte szépen, és ugrasztotta a rendőrséget. Az olasz bíróság elnéző volt a szobafestővel, csak pár hónap dutyit kapott tettéért, talán mert mindvégig azt hangoztatta: ő csak haza akarta vinni a remekművet a dicsőséges Itáliának.
Késes képgyilkosok
Csaknem harminc évvel ezelőtt egy őrült késsel esett Rembrandt legkedvesebb képének: a férfi gyakorlatilag elvágta a festményen fekvő női akt torkát, majd kénsavat öntött rá. Rembrandt úgy látszik, vonzza a késes képgyilkosokat: az Éjszakai őrjáratnak 1911-ben rontott volna neki késsel egy amszterdami tébolyult, ám az ott tartózkodók idejében közbeléptek. Nem így 1975-ben, amikor is a később öngyilkosságot elkövető tettes máig látszó hosszú vágást ejtett a vásznon.
Ököllel esett Monet-nak
Nem úszta meg ennyivel Andrew Shannon. Nevezett úr Claude Monet négymilliárdot érő festményének esett neki ököllel a dublini Ír Nemzeti Galériában. Később azzal védekezett, hogy megszédült és véletlenül esett a képnek: öt év börtön lett a meggondolatlanság ára.
A rácsok mögé csupán rövid őrizetbe vétele során került az az orosz férfi, aki a Colosseum falára vésett egy nagy K-betűt, ám alig egy nappal később a 42 éves férfit máris hatmillió forintos pénzbüntetéssel sújtotta a bíróság.
Az ember nem is tudja, hogyan ítélje meg azt, ha az efféle rongálást egy kisgyermek követi el. Egy kínai turistacsoport tagjaként a híres luxori templomnál járt egy nyolcéves fiúcska, aki az „Itt járt Ting Csin-hao” feliratot véste a háromezer éves falakra.
Ma azért védi üvegfal Michelangelo Piétáját, mert 1972 májusában egy Tóth László nevű, amúgy Ausztráliába kivándorolt magyar származású férfi kalapáccsal esett neki a szobornak: letörte az orrát, összeroncsolta az egyik karját, és rengeteg apró szilánkot hasított le róla.