Hihetetlen! Miközben mozik, könyvek és tévéfilmek sora foglalkozik a világ leghíresebb bűvészével, szabadulóművészével, Harry Houdinivel, akit Tony Curtis, Adrien Brody, Harvey Keitel és Guy Pearce is életre keltett a kamerák előtt, addig hazánkban még egy emléktábla sem őrzi a nevét.
Holott az 1874. március 24-én Budapesten, az egykori Rákosárok, ma Csengery utca 1. szám alatti házban született Weisz Erik határainkon túl mindmáig valódi fogalom. Az ifjúkori éveiben – 1883-tól – otthonának számító Appletonban (USA, Wisconsin állam) a többi közt állandó kiállítás emlékezik rá. David Copperfield számos egykori személyes tárgyát, bűvészkellékét is birtokolja. Saját csillaga ragyog a hollywoodi Hírességek sétányán. Életében kilencszer választották meg az Amerikai Bűvészek Társaságának elnökévé, s 1926. október 31-ei halálának dátumához kötődik a tengerentúlon minden évben megrendezett Bűvészet hete.
Művésznevét Jean Eugene Robert-Houdin francia bűvész után vette fel, veszélyes mutatványaival számos kontinensen ejtette ámulatba az embereket. Kőkeményen küzdött a halottidézőkkel, spiritiszta szeánszokkal, sorra leleplezve őket. Emiatt romlott meg a Sherlock Holmes-műveket jegyző Sir Arthur Conan Doyle-lal való barátsága, felesége ugyanis szintén tartott ilyen összejöveteleket.
Számos legenda köthető Houdini nevéhez, közülük a legnépszerűbb, hogy a kínai üvegtartályos szabadulómutatványa közben hunyt el. Halálát azonban vakbélprobléma okozta.
Joó László, azaz Damien White bűvész egyike azoknak, akik fel szeretnék támasztani Houdini emlékét:
– Terveztettem egy emléktáblát, melynek szövegét a Magyar Tudományos Akadémiával is jóváhagyattam. Többször írtam az önkormányzatnak a tábla Csengery utca 1. szám alatti kihelyezéséért. Az engedélyt még nem kaptuk meg. Addig is Houdini születésének, illetve halálának hetében emlékműsorral tisztelgünk a példakép előtt a Bűvész Színházban.