Általános gyakorlat a műhibák eltussolása és a boncjegyzőkönyvek kozmetikázása? A botrány rendőrségi nyomozást vonhat maga után.
Hatalmas felháborodást váltott ki a Bors pénteki cikke. Amint arról beszámoltunk, a Music FM Önindító című műsorában egy Zsolt néven nyilatkozó egykori boncsegéd súlyos vádakat fogalmazott meg. Állítja: orvosok és patológusok összejátszanak, kozmetikázzák a boncolási jegyzőkönyveket, hogy a műhibagyanús eseteket eltussolják.
Dr. Éger István, a Magyar Orvosi Kamara elnöke nem kívánt a Borsnak nyilatkozni. Pénteken az Emberi Erőforrások Minisztériumát is kerestük, válaszlevelüket szó szerint idézzük: „a műsorban elhangzottakat a tárca nem kívánja kommentálni, nincs tudomásunk ilyen jellegű panaszról”.
Ezer sebből vérzik
Valóban ennyire bagatell ez a probléma? Havas Szófia, az MSZP egészségügyi szakpolitikusa szerint a szakma képviselőinek kötelességük volna megvédeniük a becsületüket.
– Az egészségügy ezer sebből vérzik, alacsonyak a fizetések, sok szakember külföldön keres boldogulást. Ilyen körülmények között természetesen hibák is előfordulnak. Ugyanakkor az adásban elhangzottakat én nem tartom életszerűnek, két orvos nem egy boncmester előtt tárgyalja meg, ha manipulálni akarja a jegyzőkönyvet – mondta Havas Szófia.
Lukács László, a Jobbik egészségügyi szakpolitikusa a Borsnak úgy fogalmazott: érzékelhető az összefogás az orvostársadalomban.
– Azt tapasztaljuk, hogy léteznek kozmetikázott patológiai jegyzőkönyvek, a jelenséget mi rendszerhibának tartjuk. Az orvosokra óriási terhek rakódnak, az általuk elkövetett hibákat olyan tüneteknek kell tekintenünk, amelyekért az állam a felelős.
Titokban tartják
Dr. Baranyai Zsolt, a Magyar Betegbiztonsági Társaság elnöke szerint az egészségügyben szemléletváltásra van szükség.
– A jelenlegi gyakorlat nem ösztönzi az egészségügyi személyzetet a hibák feltárására, hanem arról győzi meg őket, hogy tartsák a hibákat titokban – vélekedik az elnök, aki ugyanakkor hangsúlyozta: az állítólagos boncsegéd vádjait extrémnek tartja, nehezen elképzelhető, hogy valós eseményeket takarnak az általa elmondottak. – Ha mégis, úgy a történések megítélése a büntetőjog hatáskörébe tartozik – tette hozzá Baranyai.
Okiratot hamisítottak?
A Bors az ominózus interjúval kapcsolatban megkereste az Országos Rendőr-főkapitányságot is. Válaszlevelükben ezt írták: az interjúban elmondottak közokirat-hamisítás bűntett gyanúját vethetik fel. A nyomozás feljelentésre indulhat meg, hivatalból nem köteles a rendőrség eljárást indítani. Egy ügyészi állásfoglalás értelmében egy médiatartalom-szolgáltató által közölt információ nem képezheti alapját nyomozás megindításának.