Sokkoló látvány fogadta a temetőben a Nagy családot, az anya szüleinek sírját megszüntették, és egy másik halottat temettek a helyükre.
A 65 éves Nagy Sándorné csak annyit akar, hogy visszakapja szülei földi maradványait, és ismét látogathassa a sírjukat. Egyelőre az sem tisztázott, hol vannak a csontok, ráadásul az azóta a sírra temetett halottat is ki kellene hantolni. De mi történt pontosan? Hiszen a család 25 évre bérelte a sírhelyet, mégis...
– A szüleim kettős sírban nyugodtak a piliscsabai temetőben – kezdi a nyugdíjas nő. – Kétezer-ötben 25 évre meghosszabbítottuk a sírhely bérlését, befizettük a pénzt a helyi polgármesteri hivatalban, a nyugtán a hivatal pecsétje is látható. Később azonban elköltöztünk Újszilvásra, és mivel nem volt autónk, csak ritkán jutottunk el a sírhoz, amit a lányunk látogatott. Tavaly novemberben, halottak napján aztán sírva hívott minket, hogy nagy baj van, eltűnt a sírkő, és mást temettek a szüleim helyére.
A sokkolt család levelet írt a temető üzemeltetőjének. Mint kiderült, a temetői könyvben nem szerepelt a sírhely megváltása, ezért szüntették meg a szülők sírját. A piliscsabai polgármesteri hivatalnak is írtak, de onnan nem kaptak választ...
– Mi csak annyit akarunk, hogy visszakaphassuk a szüleink sírját, de senki nem segít – folytatta.
Elmentünk a piliscsabai temetőbe, ahol hamarjában kiderült, mi történhetett.
– Mi 2011-ben vettük át a temető üzemeltetését egy másik cégtől. A temetési könyv szerint lejárt a sírhely megváltása, és mivel nem tudtunk rokonokról, így kerülhetett sor a felültemetésre. Annak ellenére, hogy vétlenek vagyunk, felajánljuk, hogy elvégezzük az exhumálást és visszaállítjuk a régi sírkövet is. Mindezt a saját költségünkön – mondta Virág Ottó, a Szigü Temetkezés cégcsoport munkatársa.
A polgármesteri hivatalban az is kiderült, a korábbi üzemeltető a vétkes.
– A temető korábbi megbízott üzemeltetőjével most is perben állunk. Sajnos rengeteg hiányosságra derült fény, ami miatt szerződést bontottunk velük – mondta lapunknak Vörös Szilvia jegyző.
Az ügy tehát megoldódhat. A sebek viszont amiket az emberi trehányság okozott, talán soha nem gyógyulnak be...
A család jó eséllyel perelhet, Kovács Norbert ügyvéd szerint ugyanis visszafordíthatatlan károkozás történt.
– Ezért a felelősséget vagy a temető fenntartójának, azaz az önkormányzatnak, vagy a megbízott üzemeltetőnek kell vállalnia. Ezt a kettejük között létrejött megbízási szerződésben foglaltak döntik el. A bíróság vagyoni és nem vagyoni kárösszeget állapíthat meg.