Aktuális

Többmilliós kárt okozott a négy nógrádi rengés

B. B.

Létrehozva: 2015.01.03.

Ledőlt kémények, megrepedt falak, leomlott vakolat – ezt hagyta maga után a földrengés Nógrád megyében. Az ott élők tartanak a jövőtől.

Félelmetesen indult az új év Nógrád megyében, ja­nuár elsején négy egymást követő földrengés rémítette meg az ott élőket. Összesen ötvenhét bejelentés érkezett huszonhat településről. Tizenegy épületben keletkezett kár, Nagylócról és Salgótarjánból egy-egy, Magyarnándorból, Ludányhalásziból és Szécsényből kettő-kettő, míg Bátonyterenyéről három kárbejelentés érkezett.

 – A feleségem ágyban volt, egyszer csak sikoltozni kezdett. Az ágy mozgott alatta, az üvegek leestek a polcról. Azt hittük, hogy megnyílik a föld alattunk – mesélte egy kisterenyei vadász.

Az egyik legtöbb kárt elszenvedett település Magyarnándor. – Hallottam, ahogy döng valami, brutális hangja volt. Később láttam, hogy a szomszéd ház kéménye ledőlt. Egyszerűen leomlott – tárta szét kezét az egy falubeli férfi. Egy házon csupán hűlt helye maradt a kéménynek, ugyanis beszakadt, míg egy másik ketté vált.

Tóth Zoltán egész családja érezte a rengést: – Háromóránként érkezhettek a lökések, mindet éreztük, mozogtak a polcok, több dolog leesett. Mikor azt hittük, vége, jött a következő, majd az utórengések. Nagyon ijesztő volt. A fal több helyen megrepedt, volt, amit nem is olyan régen újítottunk fel. Szerencsére van biztosításunk, most várjuk a kárfelmérést. Nem indult túl jól az új év – kesergett Zoltán.

A helyi templom épülete is több helyen megrongálódott, ottjártunkkor a sekrestyés egymás után fedezte fel a sérüléseket: – Leomlott a vakolat, megrepedt a fal, méghozzá kívül-belül, de omlik a boltív is – sorolta a Borsnak Marika. – Ezeket még a plébános sem látta, mise után nem voltak itt.

Tavaly ugyanekkor már történt hasonló, akkor a frissen felújított templomon keletkeztek omlások és repedések: – Az akkori és a mostani kár együtt körülbelül három-négy millió forintra rúg. Az önkormányzat fala is több helyen megrongálódott, szinte nincs olyan épület, amelyen ne keletkezett volna repedés – magyarázta a polgármester, Sándor István. – Azelőtt soha ilyen nem történt, de tavaly óta megszaporodtak a rengések. Sajnos a jövőben erre számítanunk kell – tette hozzá.

Mi okozta?

A rengések hátterében az áll, hogy az afrikai lemez folyamatosan közeledik az eurázsiai lemez felé, évente 6-6,5 milliméteres északnyugati irányú relatív sebességgel – írta az Index. – A Kárpát-medencét az ellentétes oldalról viszont a merevnek tekinthető eurázsiai lemezbelső veszi körül, így ez a mozgás folyamatos összenyomódást okoz, aminek mértéke 1-1,5 mm évente. Ez a tektoni­kus feszültség részben földrengésben (mint most is), részben plasztikus deformáció formájában szabadul fel. 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek