Ledőlt kémények, megrepedt falak, leomlott vakolat – ezt hagyta maga után a földrengés Nógrád megyében. Az ott élők tartanak a jövőtől.
Félelmetesen indult az új év Nógrád megyében, január elsején négy egymást követő földrengés rémítette meg az ott élőket. Összesen ötvenhét bejelentés érkezett huszonhat településről. Tizenegy épületben keletkezett kár, Nagylócról és Salgótarjánból egy-egy, Magyarnándorból, Ludányhalásziból és Szécsényből kettő-kettő, míg Bátonyterenyéről három kárbejelentés érkezett.
– A feleségem ágyban volt, egyszer csak sikoltozni kezdett. Az ágy mozgott alatta, az üvegek leestek a polcról. Azt hittük, hogy megnyílik a föld alattunk – mesélte egy kisterenyei vadász.
Az egyik legtöbb kárt elszenvedett település Magyarnándor. – Hallottam, ahogy döng valami, brutális hangja volt. Később láttam, hogy a szomszéd ház kéménye ledőlt. Egyszerűen leomlott – tárta szét kezét az egy falubeli férfi. Egy házon csupán hűlt helye maradt a kéménynek, ugyanis beszakadt, míg egy másik ketté vált.
Tóth Zoltán egész családja érezte a rengést: – Háromóránként érkezhettek a lökések, mindet éreztük, mozogtak a polcok, több dolog leesett. Mikor azt hittük, vége, jött a következő, majd az utórengések. Nagyon ijesztő volt. A fal több helyen megrepedt, volt, amit nem is olyan régen újítottunk fel. Szerencsére van biztosításunk, most várjuk a kárfelmérést. Nem indult túl jól az új év – kesergett Zoltán.
A helyi templom épülete is több helyen megrongálódott, ottjártunkkor a sekrestyés egymás után fedezte fel a sérüléseket: – Leomlott a vakolat, megrepedt a fal, méghozzá kívül-belül, de omlik a boltív is – sorolta a Borsnak Marika. – Ezeket még a plébános sem látta, mise után nem voltak itt.
Tavaly ugyanekkor már történt hasonló, akkor a frissen felújított templomon keletkeztek omlások és repedések: – Az akkori és a mostani kár együtt körülbelül három-négy millió forintra rúg. Az önkormányzat fala is több helyen megrongálódott, szinte nincs olyan épület, amelyen ne keletkezett volna repedés – magyarázta a polgármester, Sándor István. – Azelőtt soha ilyen nem történt, de tavaly óta megszaporodtak a rengések. Sajnos a jövőben erre számítanunk kell – tette hozzá.
Mi okozta?
A rengések hátterében az áll, hogy az afrikai lemez folyamatosan közeledik az eurázsiai lemez felé, évente 6-6,5 milliméteres északnyugati irányú relatív sebességgel – írta az Index. – A Kárpát-medencét az ellentétes oldalról viszont a merevnek tekinthető eurázsiai lemezbelső veszi körül, így ez a mozgás folyamatos összenyomódást okoz, aminek mértéke 1-1,5 mm évente. Ez a tektonikus feszültség részben földrengésben (mint most is), részben plasztikus deformáció formájában szabadul fel.