Versenytárs utánzásáért ítélték el Bachar N.-t, a Zsolnay Porcelánmanufaktúra Zrt. többségi tulajdonosát. A szír származású svájci üzletember boltjaiban három éve tízezer órát foglaltak le a NAV munkatársai.
Ítélet Tízezer hamisnak tűnő szilikonos karórát foglaltak le a NAV munkatársai 2011 júniusában egy svájci cég budapesti üzleteiben. A tulajdonost gyanúsítottként hallgatták ki a razzia után, és áru hamis megjelölése miatt indult nyomozás. Az esetnek különös pikantériát adott, hogy időközben kiderült: a gyanúsított nem más, mint Bachar N. svájci állampolgárságú szír üzletember, aki azután lett ismert, hogy megvásárolta a pécsi Zsolnay Porcelánmanufaktúrát.
Az ügy idén májusban került bírói szakba, tegnap pedig az ítélet is megszületett: versenytárs utánzásáért találta bűnösnek a Pesti Központi Kerületi Bíróság a svájci üzletembert és élettársát, a másodrendű vádlott Cs. Petrát, a Zsolnay igazgatótanácsának elnökét. A férfit három, a nőt két évre próbára bocsátották.
A szóban forgó szilikonpántos olasz óramárka néhány éve nagyon népszerű volt a fiatalok körében. Pár ezer forintért árulták, a magyar forgalmazó szerint százezernél is többet adtak el belőle csak Magyarországon.
Bachar N.-ék 3790 forintért adták az órák darabját üzleteikben, amelyekben elmondásuk szerint 50-100 ezer forint alatt nem voltak időmérők. A lefoglalt tízezer darab így is 37-38 millió forintot ért. A vádlottak arra hivatkoztak: nekik ez nem volt nagy üzlet, ajándéknak szánták vevőiknek az órákat, melyeket egyébként Kínából rendeltek egy dollár (250 forint) körüli összegért, tehát a haszon így is busás lehetett volna.
Cs. Petra meghallgatásán elmondta: az interneten nézte ki a kínai forgalmazót, aki kérésükre írta rá az általuk kitalált márkanevet. Ez nagyon hasonlított az eredetihez, de a bíróság szerint az volt a perdöntő, hogy a két termék egészében, minden elemében annyira hasonlított, hogy alkalmas volt a vásárlók megtévesztésére.
– Mivel maguk jó szakemberek, tudniuk kellett, hogy hasonló névvel és megegyező dizájnnal forgalmaznak ilyen órákat – mutatott rá Biczó László bíró.
Az ítélet nem jogerős, a vád súlyosbításért, a védelem felmentésért fellebbezett.