Orvosi vizsgálat? Repülőgép-vezetői vizsga vagy azonnali fordítás? Mindez – néhány éven belül – megoldható lesz a megfelelő telefonos alkalmazások letöltésével.
„A mobil nem a jelen és nem a jövő, a mobil néhány éven belül a minden lesz” – magyarázza a Borsnak Hajdú Yvett fejlesztő, aki szerint ma már tudjuk, mire lehet képes a mobiltelefon, ám még mindig hatalmas fejlődés előtt állunk. Az Angliában végzett szakember szerint egy évtized múlva például már az lesz a fejlesztők dilemmája, hogy egy-egy távoli országba kihelyezett ügyfélszolgálat esetében közöljék-e a telefonálóval, hogy olykor nem emberrel, hanem egy fordító-beszélő alkalmazással társalog.
Az egyik nagy robbanás ugyanis éppen a tolmácsapplikációk piacán várható. Már ma is rendelkezésre állnak – igaz, elsősorban a világnyelveken beszélők számára – olyan lehetőségek, hogy külföldön csak bemondjuk az anyanyelvünkön a megfelelő mondatot, és a mobiltelefonunk kiírja azt mondjuk oroszul, svédül, japánul vagy arabul. Az igazi az lesz, amikor a mobilunkba úgy beszélhetünk, hogy a vonal túlsó végén a partnerünk már a fordított szöveget hallja – természetesen a gépi tolmácsprogram segítségével.
Gyógyító mobilok
De ez csupán egyetlenegy a végtelen lehetőségek közül. Ma csak Európában közel egymillió fejlesztő dolgozik, további 800 ezer pedig a támogató szolgáltatások területén munkálkodik.
A mobilalkalmazások slágerterülete az egészségügy. Már ma is számos formula ismert. Lehet pulzust, vérnyomást mérni, a különféle edzésprogramok pedig segítenek a kalóriaszámlálásban, ám az igazi lehetőség abban áll, hogy az úgynevezett mHealth szolgáltatások bárhonnan elérhető kórtörténeti adatbázisokat kezelnek, gyógyszer- és vizitemlékeztetőt, távkonzíliumok megtartását teszik lehetővé, sőt a mind nagyobb felbontású, beépített kamerák segítségével olyan felvételeket lehet a távoli orvosok számára a betegről küldeni, amelyek segítségével bizonyos esetekben felállítható a diagnózis.
35 év alatt létszükséglet
„Nálam a közösségi, kapcsolattartást segítő alkalmazások éjjel-nappal futnak, ez az alap; akár éjjel is képes vagyok megnézni, ha új üzenetem jött” – meséli lapunknak a 23 éves Zsófi, aki maga is belátja, ragaszkodása a mobiljához szinte beteges. Tegyük hozzá: ma már világszerte hozzánőtt a telefon a fiatalokhoz – e tekintetben nincs lemaradásunk.
Jellemzően a fiatal, 35 éven aluli korosztály használja a legtöbb mobilalkalmazást. A legnépszerűbbek az ingyenes zeneletöltő programok és a játékok. Utóbbiak közül a legtöbb az úgynevezett freemium applikáció (például a különböző farmépítő játékok), ahol az alapprogram ingyenes, ám a kiegészítőkért már fizetni kell.
Végül egy igazi különlegesség… A mobilra vagy iPadre letöltött testhelyzet-érzékelők és szimulátorok segítségével ma már lehet autóversenyezni is, és néhány éven belül repülőgép-szimulátort is ígérnek a fejlesztők, különleges, térlátó szemüveggel. És ezzel el is érkeztünk a ma még csak valóban utópiának tűnő területre: vajon hány évnek kell eltelnie ahhoz, hogy megjelenjenek az első, 3D-s filmeket, sőt ilyen tévéközvetítéseket is fogadni képes mobilalkalmazások. Hajdú Yvett fejlesztő szerint alig pár esztendőt.