Felcsillant a remény mindazok számára, akik valamiképpen elvesztették a péniszüket. Illetve némi megnyugvás tölthet el minden férfiembert, aki attól retteg, hogy valami vagy valaki levágja, leszakítja, használhatatlanná roncsolja a hímtagját. Lehet másik!
Amerikai kutatóknak sikerült laboratóriumi körülmények között péniszeket „kitenyészteni”. A művi úton létrehozott hímvesszők a páciensek saját sejtjeiből képződnek, és úgy működnek, mint az eredeti.
A leendő pénisz alapjához az Észak-Karolina államban dolgozó kutatók egy donor nemi szervét használják (nyilván olyasvalakiét, aki halála előtt beleegyezett, hogy szerveit felhasználhassák mások javára). Ezt néhány hétre egy speciális „tisztítószerbe” teszik, hogy az idegen testsejteket eltávolítsák róla.
– Ami marad, az egy túlnyomó részt kollagénből álló váz. Erre az alapstruktúrára építünk fel aztán egy új hímtagot a páciens egykori péniszének maradványaiból kitenyésztett sejtekkel – magyarázta a brit Guardiannak Anthony Atala, a regeneratív orvoslást kutató Wake Forest Intézet professzora.
Ezzel a módszerrel Atala kutatócsoportja már hat „mesterséges” emberi hímvesszőt hozott létre. Ezeknek most fut a terhelési tesztje. Egy gép húzza, vonja, nyomja, csavargatja őket, egy másik folyadékot pumpál beléjük, hogy az erekcióképességüket vizsgálja.
Addig azonban még évek telnek el, amíg ember örülhet egy ilyen új hímtagnak. Szükség van még például az amerikai hatóságok engedélyeire is. A tudósok azt remélik, hogy öt éven belül már tesztelhetik a mószert egy páciensen.
A nyulakkal végzett kísérletek mindenesetre nagyon biztatóak: Atala és kollégái már tizenkét baknyúlnak adtak új nemi szervet. Mindegyik állat „vállalkozott” is vele párosodásra, nyolcnál az ejakulációt is kimutatták, négy utódokat is nemzett.
Ezekből a tudományos sikerekből alapvetően csaknem minden férfi profitálhat, aki balesetben vagy betegség következményeként elvesztette a péniszét. Mint Atala professzor rámutat, a pénisz hosszabb, mint azt általában véve az emberek gondolják, hiszen jelentős része a testen – pontosabban a medencén – belül van rejtve. Így függetlenül attól, milyen mértékű a hímvessző-károsodás, nagyon jó eséllyel lehet hasznosítható sejteket nyerni az új hímtag kifejlesztéséhez. A kutatásokat az amerikai hadsereg is támogatja, hogy a harcokban megsérült katonái is új nemi szervet kaphassanak.
Azokon is segíthet ez a módszer, akiknél csak valamely része sérült a pénisznek. Az erekciós problémák gyakran vezethetők vissza szöveti hegekre. Ezekben az esetekben a kutatók csak a sérült szövetet „cserélnék ki”. Nem jó a metódus ugyanakkor azoknak a nőknek, akik férfivá akarják operáltatni magukat. Meglévő, saját péniszsejtek nélkül ugyanis nem működik az eljárás.