A Borson keresztül szeretne segíteni a lecsúszott fiataloknak Varga Márk. A 17 éves fiú drog- és gyógyszerfüggő. Hogy szenvedélyét finanszírozza, prostituáltnak állt. Azt szeretné, ha az ő hibájából tanulnának a mai fiatalok.
Megdöbbentő őszinteséggel fordult a Borshoz Varga Márk. Levelében a következő állt: – Facebook-celeb vagyok. Nem régóta használom ezt a profilt, de már ezrek követnek. Drog- és gyógyszerfüggőségem miatt hamarosan elvonóra megyek. 17 éves vagyok és segítséget kértem, mert a prostitúcióból nincs kiút. Ezzel kizárólag a mai 15-17 éveseket akarom bátorítani, ha hasonló problémákkal küzdenek kérjenek segítséget, mert a pénz nem ér annyit.
A fiú egy Békés megyei településen él, lapunk felkereste. Márk már egy ideje tiszta, nem szed sem gyógyszereket, sem drogokat. Most egyetlen cél vezérli, hogy legyen ereje végigcsinálni az elvonót. Úgy emlékszik az elmúlt egy évére, mint egy rossz álomra.
– 16 éves koromig teljesen átlagos életet éltem. Gimnáziumba jártam, délután hazamentem, tanultam. Nagyon unalmas volt. Nem tudtam mit kezdeni magammal, depressziós lettem. Ekkor kezdtem nyugtatókat és antidepresszánsokat szedni. Aztán az interneten találtam egy csoportot, akikkel egyre többet leveleztem. Utána felpörögtek az események – emlékszik a kezdetekre Márk.
Ez egy úgynevezett baráti kör az interneten. Facebook-celebeknek nevezik magukat, hiszen az a lényeg, hogy minél több követőjük legyen. Menőnek találta őket, közéjük akart tartozni, így ő is létrehozott magának egy oldalt.
– Az elején flegmák voltak velem, de ahogy elkezdtek a lájkok gyűlni, kedvesek lettek. Engem is meghívtak a bulikba. Ők kínáltak először droggal, aztán már magamnak vásároltam, mert szükségem volt rá. Ezeken az estéken berúgtunk, elmentünk bulizni, ahol fényképeket csináltunk, feltöltöttük a netre, és az volt a legmenőbb, aki a legtöbb lájkot kapta – mondja a fiú.
Úgy érezte, ezek a srácok így boldogok, jól érzik magukat, az élete túl rövid ahhoz, hogy otthon üljön. Egyre jobban csúszott bele a drogok és a féktelen bulik világába. Előfordult, hogy hetekig haza sem ment. A Borsnak azt is bevallotta: az interneten felkínálta magát pénzért, férfiaknak. A pénzkeresésnek ezt a módját is az újdonsült baráti körében látta.
– Először azért csináltam, hogy több pénzem legyen, később már kellett a kokain. Volt, hogy csak a drogért elmentem valakivel. Ez egy ördögi kör, hiszen józanul nem lehet csinálni. Sokféle férfival volt dolgom, a lakásukra jártam fel, de mindenre nem voltam hajlandó – vallja őszintén Márk.
Drogok és gyógyszerek hatása alatt más emberként viselkedett, gátlástalan és felszabadult volt, ilyenkor kifordult önmagából. Azt mondja még lopott is, mobiltelefont. Csak miután kitisztult, akkor gondolkodott el, hogy ezt hogyan tehette meg.
Családja előtt próbálta titkolni függőségeit, amik egyre jobban elhatalmasodtak rajta. Azt mondja, ha nem tudott elaludni, húsz darab szorongáscsökkentő gyógyszert is bevett egyszerre. Az térítette végül észhez, amikor a szerek hatása alatt rátámadt otthon a legjobb barátjára, és nem is emlékezett rá. Akkor elhatározta: abbahagyja ezt az életmódot és segítséget kér. – A gyógyszereket a folyóba dobtam, a recepteket pedig el-égettem. Otthon is kénytelen voltam mindent elmondani. Járok szenvedélybeteg-tanácsadásra. Néhány napon belül kórházba vonulok, elvonókúrára, majd egyéves rehabilitációra. Most csak az lebeg a szemem előtt, hogy kibírjam – teszi hozzá.
Három perc alatt kábszerhez lehet jutni
Magyarországon évről évre nő a szenvedélybetegek száma a fiatalkorúak körében. A leggyakoribb szer, amihez nyúlnak, a marihuána. Főként a lányok körében jellemző különféle gyógyszerek, altatók, nyugtatók orvosi javaslat nélküli szedése. Tizenéves korban egyre gyakoribb dizájner drogok szedése a szórakozóhelyeken, ritkábban előfordul az intravénás heroinhasználat is. Egy felmérés szerint a fővárosban három, vidéken tíz perc alatt hozzájuthat kábítószerhez a diák. A gyerekek drogozásáért elsősorban a kortársak a felelősek, de ezeket a hatásokat leggyakrabban megelőzi valamilyen szélsőséges családi helyzet is: elhanyagolás vagy éppen túlgondoskodás. A szülők számára intő jel lehet, ha a gyerek zárkózott, nehézségei vannak az iskolában, és nem talál barátokat.