Először sikerült Budapesten egy agyhalott kismamát két és fél hónapon át mesterségesen életben tartani, majd koraszülött gyermekét császármetszéssel világra segíteni.
A szívinfarktust kapott, s ennek következtében visszafordíthatatlan agykárosodásokat szenvedett asszony még májusban, egy helyszíni újraélesztést követően került a Semmelweis Egyetemre.
A család beleegyezésével a gyermek érdekében a kismamát speciális terápiával tartották életben. Az intenzív osztály szakembereiből álló orvoscsoport gondos munkáját két hete koronázta siker. A kihívásokról dr. Gál János, az Aneszteziológiai és Intenzív Terápiás Klinika igazgatója, a szakmai csoport vezetője nyilatkozott a Borsnak.
– Az első hat nap is kritikus volt, amikor a Városmajori Klinikán stabilizálták a kismama állapotát. Aztán jött 76 nap az Intenzív Terápiás Klinikán, ahol kulcsfontosságú volt, hogy megtaláljuk a szülés megfelelő időpontját. Azt, amikor nem veszélyeztetjük a magzat életét, de már életképesen megszülethet – magyarázza.
– A speciális császármetszésre végül július 23-án került sor, a 2300 grammos koraszülöttet a 33. héten segítettük a világra. Bár orvosi bravúrról beszélhetünk, ez nem az én, sokkal inkább a minden pillanatban a kismama körül sürgölődő többtucatnyi kiváló kollégám, az ápolók és a család közös sikere.
A család kérésére a kórház a kicsiről nem adhatott információt, így még azt sem lehet tudni, kisfiú vagy kislány a baba.