Juhászképzés indul a debreceni egyetemen és még két felsőoktatási intézményben. Korántsem ez az egyetlen ritka és furcsa szakma. A Bors összegyűjtötte a leghihetetlenebb képzéseket és hiánymunkákat.
Juhász: Három egyetemmel szerződött a Magyar Juh- és Kecsketenyésztő Szövetsége: majdnem húsz év után juhászképzést indítanak. – A kezdés augusztus 17-én várható – erősítette meg lapunknak Kiss György elnökhelyettes. Ma hatezer juhász dolgozik Magyarországon, a cél az, hogy legalább ötszázan kitanulják a juhtenyésztés és -tartás minden csínját-bínját.
Vőfély: Ha nem is főiskolán, de tanfolyamon képezik a vőfélyeket. Lasszóval fogják ugyanis a tehetséges szakembereket, és újabban nő a kereslet irántuk. Beszédtechnikus, jogász, esküvőszervező és befutott vőfély is okítja a leendő esküvői ceremóniamestereket. A tanfolyam ára ötvenezer forint körül kezdődik, de a legügyesebbek mindjárt munkát is kapnak.
Magánnyomozó: Erre is egyre nagyobb a kereslet. A képzés már 1996 óta elérhető, de míg korábban csak egy-egy ember jelentkezett, most telt házas csoportok indulnak. A tanulók az etikai, a jogi, a környezetvédelmi tudnivalók mellett nyomozástechnikát tanulnak, és elsajátítják a technikai eszközök alkalmazását. A tanfolyam ára százezer forint fölött kezdődik, a vizsgadíj további tízezrekbe kerül.
Pantomimes: Artista, bohóc, cirkuszépítő és légtornász munkakörökre is szakosodhatnak az artistaképző diákjai, de idén hivatalosan indul pantomimképzés is. Bár természetesen a gyakorlati oktatáson van a hangsúly, marketinges, írássegítő és jogász is foglalkozik a hallgatókkal.
Kaszkadőr: Végre OKJ-s tanfolyamon is oktatják a szakmát. A tantervben szerepel, hogyan játszhatók el biztonságosan a veszélyes jelenetek, de elméleti oktatás is van: filmkészítést, előadói stílusgyakorlatot is tanítanak. Mivel igencsak veszélyes szakmáról van szó, az oktatást és a vizsgát is komolyan veszik: hatszáz órás gyakorlat után elôször ideiglenes időre kapnak képesítést.
Mikulás: Sokan csak nevetnek, amikor a Mikulás-képzés kerül szóba, a Magyar Mikulás Alapítvány azonban már évek óta próbál létrehozni egy egyezményes OKJ-s képzést, ugyanis állítják: van igény a minőségi télapómunkára. Ezért házon belül kezdtek neki a Mikulás-tréningnek, ahol oktat családsegítő, pszichológus, tanítanak etikát és öltözködési stílust is.
Boncmester: Nincsenek tömegek a boncmesteri képzésen, mert sokan meghökkentőnek és visszataszítónak tartják ezt a mesterséget. Pedig komoly szaktudásra van hozzá szükség: meg kell tanulniuk a holttestek rekonstruálását, tárolását, konzerválását, a boncolást és az exhumálást. Okítják a holttest végtisztességre való felkészítését is.
Lemezlovas: Négy éve indította el elektronikus zeneművészképzését a Pécsi Tudomány Egyetem. Bár sokan kacagva csak „diplomás DJ” szaknak titulálták a kart, már a felvételi eljárás is többlépcsős. A különböző művészeti és tudományos területekről összegyűjtött oktatók többek között akusztikát, zenetörténelmet, művészettörténetet, etikát, kommunikációt, különböző hangszerek játékát, programozást és zeneelméletet is tanítanak.
Anyuka teszteli a szexjátékokat
Japánban komoly kereslet van a hivatalos ölelőre: hatvan dollárért egy órán át fekve öleli a pácienst. Kínában hullaszedőket oktatnak, akik a tömeges öngyilkosságot elkövetők tetemét kihalásszák a folyóból. Nagy szenzáció volt a szexuális játék tesztelői munkakör, a legsikeresebb ebben egy szerény kétgyermekes családanya.
A mai napig létező szakma az ételkóstolóé is, igaz, erre a legtöbb helyen már profi műszereket használnak.