Hétfőn jelenti be a Magyar Nemzeti Bank, hogy 2018-ig fokozatosan lecseréli az összes forgalomban lévő magyar papírpénzt. Nagy kérdés, megéri-e mindez a több milliárd forintos költséget.
Az Index információi szerint a Magyar Nemzeti Bank hétfőn bejelenti, fokozatosan új bankjegyekre cseréli le a teljes hazai készpénzállományt. Állítólag az eddigiektől eltérő grafikájú bankjegyet vezetnek be az összes címletben. A lépéssel az is megkérdőjeleződik, hogy a belátható jövőben lesz eurója Magyarországnak, ugyanis, ha lenne, végképp nem érné meg a teljes csere.
A legutóbbi átfogó készpénzcserére egyébként az 1990-es években került sor, miután a korábbi elavult technikájú és részben elértéktelenedett magyar bankjegyek és érmék megértek a leváltásra.
Mivel indokolják?
Sokkal szebb lesz az új pénz
Növelik a biztonsági elemeket, így kevésbé lehet hamisítani
Így ellenőrizhetik a lakosságnál lévő vagyonokat
Akik illegális forrásból származó forintot tartanak maguknál, kénytelenek lesznek azt először más valutára váltani, hogy újból forinthoz jussanak, ami nyereséget termel
Sokat spórolhat az állam a lakosságnál maradó régi pénzek be nem váltásával
Kiktől búcsúzhatunk?
A most forgalomban lévő papírpénzek közül a legrégibb a tízezres Szent István király képével. Ezzel 1997 óta fizethetünk. Legújabb a 2001-ben kibocsátott 20 ezres, amin Deák Ferenc látható. Ha valóban új grafikai elemek lesznek a pénzeken, talán elbúcsúzhatunk az 500 forintoson látható II. Rákóczi Ferenctől, az 1000 forintosról ránk néző Mátyás királytól, a 2000 forintoson domborító Bethlen Gábortól, és az ötezresre nyomott Széchenyi Istvántól is.