Hihetetlen épségben maradtak meg annak a több mint kétezer éves városnak az épületei, amelyet a kínai kormány 1959-ben árasztott el vízzel. A fagerendák, a faragott kőszobrok és lépcsősorok között már turisták is úszkálhatnak.
Si Cseng városa több mint kétezer éven át bűvölte el az itt élőket vagy idelátogatókat. Az Öt Oroszlán-hegységben fekvő település korábban a sokatmondó Oroszlánváros elnevezést kapta, jelezve a táj fenségességét és az itt élők elszántságát, rendíthetetlenségét.
Időkapszula hatvan futballpályán
Ám a kétmilliárdos országban mindennél előrébb való a lakosság élelmiszerrel, valamint energiával való ellátása, így a Sanghajtól mintegy négyszáz kilométerre délre fekvő településről és annak környékéről 1959-ben egyetlen tollvonással 300 ezer embert telepítettek ki, hogy megépíthessenek egy új vízerőművet és ezzel együtt egy gigantikus gátrendszert. Víz alá került minden, így keletkezett az Ezer sziget tava, amely igazi turistalátványossággá vált, ám mélységeit csupán az utóbbi években fedezhették fel a búvárok.
A felszín alatt húsz–negyven méter mélyen fekvő egykori város hatvan futballpálya méretű, és a hagyományos elrendezéssel ellentétben nem négy, hanem öt kapu és torony veszi körül, az épületek között pedig hat utca fut végig. „Elképesztő, semmi máshoz nem hasonlítható látvány” – mesélik egybehangzóan a búvárok, akik számára már 150-200 dollárért is kínálnak merülési lehetőséget a helyi hatóságok.
Éjszakai kivilágításban
A Ming-dinasztia által alapított, majd a Csing-dinasztia alatt továbbfejlesztett város ismételt felfedezésére először 2001-ben a kínai kormány indított expedíciót, és a víz alatt szinte tökéletesen megmaradt épületek, hibátlan kőfaragások, lépcsősorok és díszek hű képet adhatnak arról, hogy miként nézett ki fénykorában a város, amelyet ez idelátogatók egyfajta időkapszulának is neveznek. A víz alatti város utcáin járva – bocsánat, úszkálva – 265 boltív emlékeztet a múltra, amely, különleges lehetőségként, éjszakai merülés során is megcsodálható.
Kínai látnivalók toplistája
Kína ma már kinyitotta határait a turisták előtt, és a hatalmas országban számos, világviszonylatban is kiemelkedő látványosság található – igaz, aki valamennyit meg szeretné nézni, annak nemcsak rengeteg időre, de iszonyatosan sok utazásra és igen vaskos pénztárcára is szüksége van. A leggyakrabban látogatott kínai nevezetességek: Tiltott város, Az ég temploma, Nyári Palota (mind a három Pekingben); Changlong turista-park, Lushan-hegység, Huangguoshu-vízesés, Hengdian World Studios és természetesen a kihagyhatatlan kínai nagy fal.