Ladányi Tamás fotóját választotta a nap képének a NASA. A veszprémi asztrofotós ezúttal egy különleges légköri jelenséggel kápráztatta el a világ legnagyobb űrkutatási szervezetét.
Saját csillagvizsgálót épített veszprémi családi házuk kertjében Ladányi Tamás. Neve sem a csillagászat, sem a fotózás világában nem ismeretlen, hiszen fiatal kora óta érdekli mindkettő. Első komolyabb élménye a Halley-üstökös tanulmányozása volt. Asztrofotóit a világ éjszakai arcát bemutató elit fotográfusszervezet keretein belül harminc országban bemutatták.
– A csillagászati fényképezésen belül az asztrotájkép műfaját művelem. Az égi jelenségeket mutatom be a tájjal együtt, így azok számára is érdekes lehet egy kép, akik nem ismerik a csillagászati jelenségeket – magyarázza Tamás.
Számos kiállításon bemutatkozott már. Tavaly a National Geographic nemzetközi kiadásában az év húsz legjobb asztrofotója közé válogatta be a veszprémfajszi kálváriánál készült szuperholdkeltét ábrázoló felvételét. A napokban is elismerést kapott: a NASA a nap képének választotta a Brockeni kísértet című képét.
– Teljesen véletlenül sikerült lekattintanom ezt a misztikus légköroptikai jelenséget Veszprém felett. Elküldtem a NASA-nak, és nagyon örültem, hogy a nap képe lett, mert profi és amatőr fotók ezreiből választanak. Az én fotómat 2007 óta már tizennegyedik alkalommal tették ki – teszi hozzá Tamás.
Az asztrofotós kedvenc területe a Balaton-felvidék és a Bakony. A 181298 számú kisbolygót felfedezője, Sárneczky Krisztián tavaly róla nevezte el. Volt olyan képe, amit egy teljes éven át készített: a Nap éves járását mutatta be.
Babona szövődött a jelenség köré
A Brocken-hegyi kísértet néven emlegetett különös képződmény egy igen ritka légköroptikai jelenség. Az emberi alak ugyanis csupán egy árnyék, amit szivárvány vesz körül. Utóbbi úgy keletkezik, hogy a köd apró vízcseppjein elhajlik a fény, színeire bomlik, és kialakul a glória. Az emberi alak akkor vetül a színes karima közepébe, amikor valaki egy hegyen olyan magasságban és szögben áll, hogy az alatta lévő völgyben elvonuló felhőre vetül az árnyéka. A különleges légköri képződménnyel kapcsolatban máig erősen tartja magát az a babona, hogy aki meglátja, a hegyek között veszti majd életét.