Ma még nem tudni, képes lesz-e önálló életre Michael Schumacher, de a sportvilág már azt is ujjongva fogadta, hogy felébredt, és elhagyhatta a franciaországi kórházat. A példák azt mutatják, a kóma után is lehet visszaút.
1979 decemberében David Mack, a minneapolisi rendőrség tagja néhány társával rajtaütött egy tolvajon, aki tüzet nyitott rájuk. Az őrmestert a nyakán és a hasán érték a lövések, légzése leállt, és azonnal kómába esett. Az orvosok szerint tartós vegetatív állapotba került, tehát megszűntek az alapvető reflexei; gyakorlatilag gépek működtették a testét.
„Soha nem lesz képes érintkezésbe lépni a környezetével” – szólt az ítélet. Ám 1981. október 22-én az orvosok észrevették, hogy bár beszélni továbbra sem képes, és a teste is bénult maradt, apró szemmozgásokkal kommunikálni kezdett. Később kiderült, hogy abban az időszakban is sok mindent érzékelt, amikor úgy tekintettek rá, mint élőhalottra.
Visszatérne a tévébe
Dr. Mihail Dimancescu világhírű kómaszakértő és idegsebész szerint a kómából való visszatéréshez nem csodára, csupán szakszerű kezelésre volna szükség. A professzor azt állítja, hogy ha a kómába esett beteget az első naptól kezdve ingergazdag környezetbe helyezik, beszélnek hozzá, és egyáltalán, a környezete úgy tekint rá, mintha valóban érzékelne mindent a külvilágból, akkor a többségük képes lenne a felébredésre. Hogy utána milyen lesz az életminőségük? Erre sajnos nincs sem recept, sem garancia; és igazság szerint a teljes felépülésre alig-alig akad példa. De azért akad.
Tanya Liu az egyik legnépszerűbb tajvani hírolvasó volt, amikor 2002 májusában barátaival Angliába utazott vakációra. Ám szerencsétlenségükre egy olyan vonaton utaztak, amely súlyos baleset szenvedett, 76-an megsérültek, Tanya két barátja azonnal meghalt, a 34 éves televíziós pedig az élettel összeegyeztethetetlen sérüléseket szenvedett, többek között az agya is károsodott. A gyors orvosi beavatkozás mégis megmentette, ám a kómából nem tudták visszahozni. Családja azonban Kínából Londonba repített egy idegsebészt, és Ling
Feng azt mondta, lehet esély a felébredésre. Mindez két hónappal később be is következett, és egyúttal egy nagyon lassú, ám folyamatos gyógyulás is elindult, amely következtében Liu tervezi, visszatérését a képernyőre.
Karácsonyi ébredés
Az egyik leghíresebb eset Karácsonyi csoda néven vonult be a „kómatörténelembe”. 1999 szentestéjén ugyanis az „élőhalottak házának” hívott mexikói utógondozóban éppen egy tizenhárom éve kómában fekvő asszony ágyneműjét igazította az ügyeletes nővér, amikor valaki megszólalt a szobában: „Kérem, ne csinálja ezt!” A nővér rémülten nézett körül, majd azonnal riasztotta az orvosi személyzetet, mert valóban csoda történt.
Patricia White Bull minden előzetes jel nélkül egyszer csak felébredt az állandósult vegetatív állapotból. Az akkor 26 éves asszony 1983-ban adott életet negyedik gyermekének – császármetszéssel. Az altatás közben azonban a légzése hirtelen leállt, és a gyors orvosi beavatkozás ellenére is percekig oxigénhiányos állapot lépett fel nála.
A férj még három évig reménykedett, de aztán elvált, majd újra megnősült, és gondosan nevelte gyermekeit, akik közül a legkisebb egyetlen ölelést sem kaphatott édesanyjától. Ám a csodás felébredés után Patricia állapota rohamosan javult, másfél hónap múlva folyamatosan beszélt, szilárd táplálékot evett, képes volt írni, és tolószékben hosszabb kirándulásokra vitték.
Az egyiket lekapcsolták
A dilemma óriási: ha a hosszan tartó, mély kómából lehetséges is ébredés, akkor is a betegek többségéből csupán egy élete végéig támogatásra és intenzív ápolásra szoruló ember válhat. Vajon milyen mértékben áldozzon a társadalom az ilyen betegek akár évtizedekig tartó ápolására? Sokak szerint az orvosok nem játszhatják el Isten szerepét, és különösen felerősödnek a hangok, ha olyan hátborzongató esetről hallunk, mint amilyen Tony Blandé volt.
A fiatal szurkoló az 1989-es hillsborough-i futballmeccsen történt tragédia során került végzetes állapotba, és az őt ápoló kórház négy évvel később kérte a bíróság engedélyét arra, hogy az „élőhalott” Bland táplálását befejezhessék. Miután a döntésre a Lordok Háza is rábólintott, megszüntették a férfi itatását és etetését. Az eset igazi drámaiságát az adja, hogy a Blanddel egy időben, ugyanezen a mérkőzésen kómába esett Andrew Devin nyolc évvel később – ugyancsak minden előzmény nélkül – felébredt.
De akad magyar példa is. Lapunk korábban beszámolt már arról, hogy egy martfűi sportpályán edzés közben rosszul lett egy fiatalember, és bár életét a gyors beavatkozás megmentette, a néhány percnyi oxigénhiányos állapot miatt kómába esett. Nos, Burján Sándor évek alatt jutott el az éber kómáig, és szülei beszámolói szerint a fiú most már reagál a külvilágra.
Igaz, nála ez még csak az első jel arra, hogy lehetséges a gyógyulás, de nincs biztosíték arra, hogy a felépülés valóban bekövetkezik. Ugyanígy rendkívül bizonytalan még, hogy a Schumacher állapotában most beállt változás mire vezethet. Egy német idegspecialista, dr. Andreas Pingel a Focus című lapnak adott nyilatkozatában elmondta, hogy a Schumacherhez hasonló traumát átélteknek mindössze 10-30 százaléka lesz képes „elviselhető fogyatékosságokkal” felépülni.
De legalább él! – mondják sokan. Ám életnek lehet-e nevezni, ha élete végéig ágyhoz kötve ápolásra szorul? – kérdezik legalább ennyien. Nem létezik egyetlen válasz, ám az biztos, hogy ha elő is fordul megmagyarázhatatlan gyógyulás, a kómából egészséges életbe való visszatérés még valóban a csoda kategóriájába tartozik.