Ahol jó egészségnek örvend a férfinép, ott sokkal jobban bejön neki a finom vonású női arc – állítja egy kutatás.
Azokban az országokban, ahol egészségesebbek a férfiak, sokkal jobban buknak a finom, bájos, nőies vonású nőkre, mint a kevésbé jó egészségű társadalmakban. Ezt derítette ki egy nemzetközi kutatócsoport a finn Turku egyetemén. Eszerint a japán férfiak gerjednek a legjobban a nőies arcvonásokra, a nepáliak a legkevésbé.
A tudósok ebből azt a következtetést vonták le, hogy minél cudarabb a közeg, az életkörülmények, annál inkább előnyben részesítik a férfiasabb nőket. A puhább vonásokkal ugyanis gyengébb egyéniséget párosítanak, a markánsabb arcú nőkről viszont azt feltételezik, hogy sikeresebben helyt állnak az „erőforrásokért folytatott versengésben”.
A kutatásról a brit tudományos folyóiratban, a Biology Letters-ben számoltak be a tanulmány készítői. Az adatgyűjtéshez olyan, fiatal nőket ábrázoló fotókat használtak fel, amelyeken számítógép segítségével módosítottak: nőiesebb vagy férfiasabb vonásokat adtak nekik. Az arc színén és eredeti természetességén nem változtattak.
Huszonnyolc ország kétezer heteroszexuális férfije volt a vizsgálati alany: az volt a dolguk, hogy 20 fényképpárból kiválasszák azt, amelyik jobban tetszik nekik. Az eredmény: átlagosan mindenütt a nőiesebb arc tetszett a férfiaknak. Ám azokban az országokban, ahol magasabb az úgynevezett nemzeti egészségügyi mutató (National Health Index), vagyis a népesség egészségügyi állapota kifejezetten kedvező, ott sokkal jellemzőbb volt a puhább vonások iránti vonzalom.
Magyarázat lehet az eredményre az eltérő tesztoszteronszint is. Akiknek a vérében sok volt a férfi nemi hormonból, azok előnyben részesítették a nőiesebb arcokat. De ez is a fentieket igazolja, ugyanis korábbi kutatások kimutatták, hogy rosszabb egészségügyi állapotú társadalmakban alacsonyabb a férfiak tesztoszteronszintje.
Mindez ellentmond annak a korábbi tézisnek, hogy a nőies arc a termékenység és a jó gének üzenetét jelenti a férfiak számára, és azokban az országokban, ahol rosszabb a népegészségügyi helyzet, ott a férfiak ezekre a vonásokra hajtanak. Azért, hogy az utód túlélési esélyeit növeljék.