Van, aki a különleges virágok gondozásában leli örömét, más minél kevesebb munkával szeretne virágpompát a kertjébe. Utóbbihoz kínálunk néhány szemet gyönyörködtető virágot.
1. Kerti búzavirág
Mi sem mutatja jobban ennek a virágnak az igénytelenségét, mint hogy régen a búzatáblák, rétek jellegzetes gyomnövénye volt, gyönyörű látványt nyújtva a pipacsok mellett. Jól bírja a szárazságot, így akkor sincs baj, ha nem jut időnk gyakran öntözni. Májustól júliusig, de gyakran akár nyár végéig is virágzik, s mivel ma már nemesített változatait is vethetjük, nem csupán kék, hanem akár rózsaszín, lila vagy fehér színben is. Ideális választás annak, aki szereti a vadvirágos rétekre hajazó, kissé buja, természetes hatású kerteket, vagy legalább a kertje egy részét ennek jegyében alakítja ki. Remekül mutat margarétával vagy (dísz)pipaccsal kombinálva, vágott virágként pedig hosszúkás, keskeny vázában a lakás dísze lehet.
Tipp: Magról szaporítsuk, áprilisban vessük tápanyagban gazdag – például komposzttal dúsított – talajba, a természetes hatás kedvéért ne sorba, hanem szabálytalanul szétszórva.
2. Pillangóvirág
Légiességével és kecsességével varázsol el ez a lila, rózsaszín vagy fehér egynyári. Viszonylag magasra, 100–120 centisre nő, virágai mellett csipkeszerű, finom levelei is mutatósak. Nemcsak a gondozásával nem kell különösebben foglalkoznunk, hanem a szaporításával sem: magjait elhullajtva „újraveti magát”. Nagy előnye, hogy késő őszig díszíti a kertünket, miközben a nyári szárazság sem viseli meg különösebben.
Tipp: Április közepétől vethetjük. Ültessük nagyobb csoportba, hogy mutasson!
3. Bársonyvirág
A jellegzetes illata miatt büdöskének is nevezett virágnak számos változata van, a kisfejűtől a nagyobb, tömött virágzatúig, az egészen alacsony, tömzsi méretűtől a nyúlánk fajtákig. Nálunk sokan közönségesnek tartják ezt a dél-amerikai eredetű növényt, pedig egyes országokban – például Indiában vagy Thaiföldön – kifejezetten kedvelt virág dekorációs célra is. Kifejezetten jól bírja a szárazságot, a tűző napsütést.
Tipp: Csak egyszer kell elvetni, a lehulló magokból közbeavatkozás nélkül kelnek ki a következő évben a kis növénykék. 10-40 centi magasra nő meg, virágágyásokba, vagy – főleg a kisebb növésű változatait – kerti ösvény, ágyások szegélyezésére is ültethetjük. Júniustól az első fagyokig virágzik.
4. Rézvirág
Népszerű virág hazánkban pedig Mexikóból származik, s mivel rengeteg színben létezik, igazi színpompát varázsol még egy pici kertbe is. A sárgától a liláig rengeteg színben kapható és a mai hibridek között számos nagyfejű – akár 10-11 centis –, tömött virágú fajtát találunk, bár van, akinek jobban tetszik a természetesebb, egyszerűbb változat.
Április közepén vessük, lehetőleg szakaszosan, hogy őszig folyamatosan hozza a virágait. Az elszáradt virágfejeket csípjük le, így újabbak nőnek a helyükbe.
Tipp: Ha azt szeretnénk, hogy ne felfelé nőjön, hanem inkább oldalirányban bokrosodjon, a húsz centiméteres magasságot elérve rendszeresen csípjük vissza a legfelső hajtást!
5. Porcsinrózsa
Ez a kukacvirágnak is hívott növény júniustól szeptemberig folyamatosan nyílik számos színben. Igénytelen, de kifejezetten napos helyet kedvelő virág, amelynek a hagyományos változata mellett ma már telt virágú fajtái is kaphatók. Jól bírja a szárazságot, gondozást nem igényel, s ha ősszel elvirágzott, el is hullajtja a magjait. Mivel kifejezetten alacsony – legfeljebb 15 cm magas –, elterülő virág, ültethetjük sziklakertekbe, balkonládába, de szegélynövénynek is ideális, sőt, félig lecsüngő hajtásaival függőkosárban is jól mutat.
Tipp: Áprilistól ültethetjük, magjai általában színkeverékekben kaphatók.
Még több kertészeti és lakberendezési tipp a keddi Borsban megjelenő Lakás és Kert magazinban.