Aktuális

Pákó húsvétkor kosarat villant a magyar nőknek

Huszti Zoltán, Balajti Péter

Létrehozva: 2014.04.19.

A húsvéthoz minden olyan országban, ahol tartják más és más szokások társulnak. A Bors arra volt kíváncsi: mit szólnak a mi hagyományainkhoz az itt élő külföldi állampolgárok?

Füstölt sonka, friss kalács, csokinyuszi, locsolóvers, szódavíz és kölni meg persze piros tojás – a húsvéti tradícióink furcsák lehetnek a Magyarországon letelepülő külföldieknek. Ám a lapunk által megkérdezettek meglepően rugalmasan állnak hagyományainkhoz.

Tizenhét éve érkezett hazánkba Fekete Pákó, akire az itteni ünnepekhez kapcsolódó szokások az újdonság erejével hatottak. – A karácsonyt Afrikában is tartottuk, de karácsonyfát itt láttam először. A nőnap meg teljesen ismeretlen a fekete kontinensen – meséli a celeb, akinek szülőhazájában egészen más emlékek kötődnek a húsvéthoz.

– A húsvét nálunk szentmiséről, ünnepi népviseletbe öltözésről és édesanyám meglepetés főztjéről szól. Általában csirke vagy marha kerül az asztalra, amit a mamám mindig különleges módon készít el. Ezzel szemben Magyarországon tojásfestés, csokinyúl meg locsolóvers határozza meg a húsvétot. A locsolkodás egyébként nagyon tetszik, s úgy látom, a nők többsége is szereti. Szépen felöltözve, megtanult locsolóverssel a fejemben, kis kosárral és kölnivel a kezemben szoktam elindulni húsvét hétfő délelőttjén. Emlékszem, egyszer 45 ezer forintot sikerült összelocsolnom, úgyhogy valamit jól csinálhatok – meséli jókedvűen Pákó, aki elfogadja az itteni szokásokat. 

– Egyetlen hagyománnyal vannak gondjaim, de a szeretteimre való tekintettel azt is tartom. Ez a halottak napja. Kiskorom óta hiszek az elhunytak szellemében, és félek tőlük.

A konyhában és a kamerák előtt is remekelő Gianni szintén odavan a magyarországi húsvéti szokásokért. – Tetszik, hogy az ünnep jó apropót ad a családoknak arra, hogy karácsony után újra meglátogassák egymást. Ám az itteni húsvétban egyértelműen a locsolkodás a legjobb, ezt szeretném meghonosítani Olaszországban is! Ott egyébként szintén nagy hagyománya van a húsvétnak, a gyerekek ajándékot kapnak, az asztalra pedig ilyenkor bárányhús és galamb formájú tortakülönlegesség kerül. Húsvéthétfő viszont arrafelé nem ünnepnap – teszi hozzá a népszerű tévés.

Igazi magyar népszokás a locsolkodás. Nem kölni, hanem víz az eredeti kellék (fotó: Végh István)

A sorselemző Joshi Bharat számára viszont nem sok meglepetést tartogatott a magyarországi húsvét. – Meglepő lehet, de Indiában is locsolkodnak, igaz, nemcsak a férfiak locsolják meg a nőket, hanem mindenki mindenkit, ráadásul kölni helyett színes vizet és színes port használnak. Ilyenkor aztán érthető módon, az emberek nem a legszebb ruhájukat öltik magukra. Egyébként ez a szokás a holi nevű, március közepére eső tavaszünnephez kötődik, amikor a hit győzelmét ünnepeljük a gonosz felett. Barka helyett a két legillatosabb virág, jázmin és rózsa jelenik meg díszítésként – meséli Joshi, aki a disznóvágás kivételével az összes hagyományunkkal megbarátkozott. 

– Magam is jártam locsolkodni, de a felnőttek körében kezd kiveszni ez a szokás. Igaz, a fiataloknál még tartja magát, a lányom például egy busznyi locsoló fiút vár – neveti.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek