11 281 SMS-t írt volt szerelmének egy magyar nő, három hónap alatt óránként átlagosan öt szöveges üzenetet küldött exének. Zaklatás vádjával állították bíróság elé. A Bors az eset kapcsán fókuszált a zaklatókra és áldozataikra.
120 ezer forint pénzbüntetésre ítéltek egy 26 éves nőt, aki több mint tízezer SMS-sel bombázta egykori partnerét, hogy újraéleszthesse a kapcsolatukat. Mi állhat a zaklatás hátterében, miért akar valaki ártani annak, akit szeret vagy szeretett? Végh József kriminálpszichológus a zaklatás kapcsán két fontos indítékot is említ.
Súlyos lelki zsarolás
– A reménykedő abban bízik, hogy az igyekezete és a kitartó ostroma annyira meghatja a másik felet, hogy az beadja a derekát, és megtörténhet a visszarendeződés. A bosszúálló típus pedig azért nem hagyja békén a másikat, hogy az is úgy szenvedjen, ahogyan ő a szakítás miatt. Utóbbi a nehezebb eset, mert ott személyes megfélemlítés, tettlegesség is képbe kerülhet – magyarázza a szakember.
Szerinte érdekes módon az esetek egy részében működik a zaklatás, s a másik fél enged a zsarolásnak. – E mögött gyakran az a félreértés áll, hogy az illető összekeveri a fontosság érzését a szerelemmel – figyelmeztet.
Végh azt tanácsolja, érdemes egyszer válaszolni, a továbbiakban viszont ne reagáljunk rá. – Az újabb és újabb reakciók ugyanis azt erősítik a másikban, hogy jó úton jár, üzenete célba ért. Még akkor is, ha elutasítóak vagyunk. A zaklatókat nehéz befolyásolni, mert általában nem normális személyiségműködésről van szó, az ilyen emberek érzelmileg nem egészségesek. Nem tudják feldolgozni a visszautasítottságot, képtelenek érzelmi-lelki módon elvégezni a bánatmunkát.
Árulkodó jelek
Vajon lehetnek árulkodó jelek? Roboz Zsóka mediátor szerint igen. – Amit később zaklatásnak érzünk, az egy kapcsolat elején, mértékét tekintve nem zavaró, sőt kifejezetten vonzó lehet! Sok ember számára jólesik a felfokozott érdeklődés, az ezzel járó törődés, figyelem, amit saját személyiségüknek tulajdonítanak. Holott ez a fajta felfokozott érdeklődés ugyanolyan indokolatlan, értelmetlen, mint a zaklatás, csak a pozitív dolgokat az ember nem próbálja magyarázni, hanem egyszerűen elfogadja, boldog tőle.
Az elején jólesik, sőt a figyelemhiányban szenvedők számára kifejezetten pozitív jelnek tűnik, ha kap 4-5 SMS-t, hogy hiányzik, a kedves eszébe jutott. Holott ez is egyfajta zaklatás, manipulálás, aminek a lényege, hogy a másik fél kapcsolatukról alkotott elképzelései megvalósulhassanak. A gondok akkor kezdődnek, amikor kiderül, a figyelem mögött valójában nincs semmi. A körberajongott, miután eltelt a hódolattól, hátrább lép, vagy megpróbálja egy kicsit eltolni magától a másikat. Ô pedig ilyenkor bepánikol, attól tartva, hogy kiderül: a figyelmén kívül semmit sem képes felmutatni.
Éppen ezért ráerősít arra, ami korábban már bevált: még több figyelemmel, törődéssel. Ilyenkor szokott elszabadulni az őrület. A zaklató elveszíti az önkontrollját, és rászűkül a problémára. Úgy véli, élete összes gondja ettől az egy személytől függ, s az egész élete megoldódna, ha visszafordíthatná a szakítási folyamatot. Onnantól pedig csak ennek él. Mivel a zaklatáshoz is két ember kell, ha nem reagálunk, kiolthatjuk – tanácsolja a párkapcsolati szakértő.
Kínzó féltékenység
– Félreérthetnek egy kedves gesztust, továbbgondolhatnak, belemagyarázhatnak olyasmiket, amik valójában nincsenek is. Sőt, személyes kapcsolatra sincs feltétlenül szükség, elég csak a sztárokat szerelmükkel bombázókra gondolni, akiknek szavait, tekintetét, dalszövegeit kisajátítják, személyes felhívásnak tekintik.
Szlobodnyik Csaba klinikai szakpszichológus szerint a zaklatóknál kötődési problémáról beszélhetünk, az illető nem tud elengedni, amiben korábbi élmény is közrejátszhat. – Ez a fajta ragaszkodásból fakadó probléma nem feltétlenül egy párkapcsolat végén jelenhet csak meg. Ha nincs is gond, a veszteségtől való félelem hatására a későbbi zaklató féltékenységi jeleneteket produkálhat, éppen ezért a zaklatók nagyobb eséllyel válhatnak féltékennyé.
A nemek között nem látok eltérést, ugyanakkor az életkor növekedésével csökkenhet a zaklatóvá válás, mert az idők folyamán megélt szakítások hozzájárulhatnak a veszteségfeldolgozáshoz.