Véget ért egy fontos korszak a honi politikai életben: a nemzetgazdasági minisztérium megszüntette a Boldogságkutató műhelyét – tudta meg a Bors. A tárca átszervezéssel indokolta a lépést.
Van, ami sosem változik: az Ipsos közvélemény-kutató éves felmérésében Magyarország rendre a legboldogtalanabb államként végez. A legutóbbi, idén év elején publikált jelentés szerint idehaza mindössze az emberek 53 százaléka érzi magát boldognak.
Lesújtó eredmény, hiszen még a tüntetésektől hangos Brazília és a szabadságjogokat gyakran tipró Kína is köröket ver hazánkra.
Ezért is volt üdvözlendő, amikor két éve kiderült, hogy a Nemzetgazdasági Minisztériumban megalapították a Boldogságkutató műhelyt. Lapunk akkor elsők között számolt be arról, hogy a műhelyben a társadalom elégedettségét, boldogságát mérik fel mind a gazdasági, mind a lakossági szempontokat figyelembe véve. Új munkatársakat nem vettek fel a munkához, de a műhelyben szociológus, geográfus, közgazdász egyaránt segítette a munkát. Eddig.
A héten megkerestük a tárcát, hogy sikerült-e valamilyen eredményre bukkanni a magyarok boldogságával, boldogtalanságával kapcsolatban, de sajnos a válasz ennél is szomorúbb volt. – Kérdéseivel kapcsolatban tájékoztatjuk, hogy a Boldogságkutató műhely megszűnt a Tervezéskoordinációs Államtitkárság szervezeti átalakításakor – írta szűkszavúan az NGM sajtóosztálya.
A magyar kormány tehát nem kutatja tovább a boldogságot. Az államtitkárság átalakítása feltehetően akkor történt meg, amikor tavaly novemberben Komoróczki István átvette a szervezetet. Ekkor mondhatták ki a műhely végét. Hogy a döntést a dohánycégtől érkező Komoróczki, vagy maga Varga Mihály miniszter hozta-e meg, azt nem tudni.
Arra sem kaptunk választ, sikerült-e bármilyen eredményt felmutatni az elmúlt két évben, s kiderült-e: miért ilyen boldogtalanok a magyarok? Mindenesetre egy biztos: éppen egy hete ünnepelték világszerte – nem egy országban kormányzati szinten is – a boldogság világnapját. Magyarországon azonban nem csak boldogság, már műhely sincs.